Карловачка гимназија обележила 228 година постојања
Обраћајући се на почетку свечане академије, директор Карловачке гимназије Радован Ковачевић подсетио је на плејаду личности којима припадају заслуге за настанак школе, почев од митрополита Стефана Стратимировића и ктитора Димитрија Анастасијевћа Сабова, те браће Стевана и Германа Анђелића, који су својим прилогом омогућили подизање садашње велелепне школске зграде, али и многе друге који су оставили трага у 228 година дугом битисању тог свеучилишта, како је рекао.
Ковачевић је истакао да последњих година расте интересовање за упис у Гимназију и да је просек успеха деце која конкуришу виши него раније, а да резултати које постижу на пријемним испитима на различитим факултетима говоре у прилог томе да она, иако филилошка, пружа ђацима широко образовање. Директор је наговестио скорашње уруђење дворишта, које ће након тог захвата бити простор намењен не само ђацима него и грађанству за организацију програма под отвореним небом. Напоменуо је да очекује да ће најзначајнији пројекат и вишедеценијска жеља о изградњи ученичког дома у наредним месецима добити свој коначан облик.
По традицији, на свечаности поводом Дана школе одржана је приступна беседа неког од нових професора. Овог пута је беседила профеосрка јапанског језика Вишња Јаношевић у оквирима овогодишње теме прославе, а о томе је говорила и матуранткиња Марија Кузмановић. За леп рукопис награђене су ученице четвртог разреда Мила Поповић и Теодора Лукић.
Осим што је на академији било речи о професору и директору Гимназије, другом по реду у њеној историји, Андији Волном и хербаријуму који је формирао, о значају његовог рада посетиоци су могли се уверити и током презентације дела досадашњих резултата дигитализације те ботаничке збирке.