'Zala zona' – mesto koje je krenulo budućnosti u susret
Budućnosti u susret raširenih ruku, Mađari su krenuli sa mesta na kome ideje postaju inovacije. Specijalno dizajnirani poligon za testiranje „Zala zona“ prostire se na 265 hektara u jugozapadnom delu Mađarske.
„Klaster čine mađarski privrednici, industrija i naučnici. Imamo cilj da ponudimo nove usluge klijentima, unapredimo njihove projekte, ali i da sami napredujemo. Primer je saradnja sa najsavremenijim telekomunikacionim kompanijama na svetu sa kojima zajedno idemo napred“, objašnjava Laslo Drešer iz organizacije „Klaster Zala“.
Dugoročni cilj naših severnih suseda je da u blizini granice sa Austrijom, Slovenijom i Hrvatskom stvore eko-sistem u kojem će se kvalitetnije živeti. Put ka zdravijoj životnoj sredini nije kratak, ali bi u ovom slučaju mogao da bude profitabilan.
„Zala zonu“ su posetili i članovi naše Nacionalne asocijacije autonomnih i električnih vozila. Tom prilikom, potpisali su memorandum o saradnji u kojoj obe strane vide veliku šansu.Tim sačinjen od profesora sa naših najvećih univerziteta ima veliko iskustvo u razvoju ovih oblasti budućnosti. Takvu priliku srpska privreda ne bi smela da propusti.
„Jedna šansa nam je da se priključimo globalnim svetskim tokovima i da damo doprinos globalnom razvoju. S druge strane, imamo obavezu i da prilagođavamo i da pripremimo i našu državu, i naše puteve na adekvatan način kako bi mogli da bezbedno koristimo tu jednu novu tehnologiju koja će zaista promeniti u potpunosti naš način života“, naglašava profesor Aleksandar Nešković, član Naaeva.

„Poligon za autonomna vozila mora imati izvestan broj firmi sa kojima sarađuje, zato što posle jednog vremena kada državne finansije neće i ne mogu više pomagati, oni moraju biti autonomni, kao i njihova vozila, znači da imaju prihode iz tih saradnji“, ističe Vilmoš Šimont, sa Tehničkog fakulteta u Budimpešti.
Budućnost brže stiže na mesta koja joj krenu u susret. Naša Nacionalna asocijacija električnih i autonomnih vozila, hrabro se odvažila na taj put.