Srpska odbojka pokorila Evropu! Odbojkašima zlato u Parizu!

RTV 29.09.2019 21:06

Muška odbojkaška reprezentacija popela se na krov Evrope

Odbojkaši Srbije savladali su, nakon preokreta, Sloveniju sa 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20) u finalu Evropskog prvestva u pariskom Bersiju. Ovo je treća evropska titula za naše odbojkaše.

Slovenci su dobili prvi set rezultatom 25:19 uz prilično slab servis i prijem naših igrača. U drugom setu viđena je fantastična igra naših odbojkaša koji su poboljšali servis, pogotovo blok i osvojili set sa ubedljivih 25:16.

Preslikana situacija na terenu i u trećem setu. Dominacija Srbije za ubedljivih 25:18! Peti set nova rapsodija Srbije. Nisu naseli na provokacije Slovenaca i set 25:19!

Do velikog uspeha reprezentacija Srbije je stigla posle savršenog izdanja, jer je takmičenje završila sa devet pobeda u isto toliko mečeva.

Slično kao pre dva dana u polufinalu, srpski odbojkaši su u utakmicu ušli dosta sporo, bili su van ritma i Slovenci su prvi set dosta lako dobili, ali je nastavak meča protekao u apsolutnoj dominaciji izabranika Slobodana Kovača.

U prvom setu slovenački odbojkaši su izvanredno servirali i naši igrači su idealno primili tek svaki četvrti servis. To je uslovilo probleme u organizaciji napada pa su Slovenci u tom delu igre imali pet blokova. Dodatni problem je bio i to što naše igrače servis nije služio i logična posledica je bila lako izgubljen uvodni set.

U drugom setu se, međutim, sve promenilo. Profunkcionisao nam je servis i Slovenci su u tom delu meča imali svega 17 odsto idealnih prijema, naspram 53 odsto u prvom setu. Pomeren prijem je našim protivnicima onemogućio igru u napadu, pa smo u drugom setu mi imali čak osam blokova, a Slovenija jedan.

Treći set je obeležila fantastična odbrana našeg tima. Slovenci su uspeli da konsoliduju prijem i da organizuju bolje napade. Na taj način su izbegavali naše blokere, ali je tada viđena verovatno najbolja igra u polju jednog tima na ovom šampionatu.

U trećem setu Slovenija je imala 31 napad i osvojila je samo šest poena, što je gotovo za antologiju. Isto broj napada u tom delu igre imala je i naša selekcija i osvojila je 18 poena, pa je već iz ta dva podatka jasno šta je odlučilo taj set, a time praktično i finale.

Pokazalo se da Slovenci nemaju pre svega mentalne snage da pokušaju da se vrate. Srbija je odmah preuzela kontrolu i kada je serijom od 4:0 povela sa 16:11 bilo je jasno da je meč rešen.

U završnici je došlo do nepotrebne nervoze i verbalnog prepucavanja odbojkaša dva tima, ali je najpre sudija smirio situaciju pokazavši žute kartone Aleksandru Atanasijeviću i jednom slovenačkom odbojkašu, a onda je Kovač uzeo tajm aut da bi smirio igrače.

Slovenci su iskoristili nervozu naših igrača, pa su sa četiri uzastopna poena smanjili zaostatak na 23:20, da bi kapiten Nemanja Petrić konačno dobrim smečom prekinuo tu seriju, a potom je odservirao as za titulu.

Koliko dobru odbranu su večeras odigrali srpski odbojkaši vidi se iz podatka da su meč završili sa 23 greške, od čega 15 iz servisa, što znači da su u četiri seta u polju pogrešili samo osam puta, što će se dugo pamtiti.

Za najboljeg igrača finala proglašen je primač naše selekcije Uroš Kovačević, koji je osvojio 20 poena, a još veći doprinos dao je u odbrani, jer je uhvatio dosta veoma teških lopti.

Atanasijević je, kao i na svim ostalim utakmicama, bio najefikasniji sa 22 osvojena poena, a briljirao je i Srećko Lisinac, koji je poentirao 11 puta, uz procenat realizacije od 75 odsto.

Tako je ova godina završna velikim trijumfom srpske odbojke, jer su pre tri sedmice titulu prvakinja Evrope osvojile i naše odbojkašice.

Srbije se plasirala u finale pobedom nad Francuskom, dok je Slovenija savladala Poljsku.

Reprezentaciji Srbije je ovo treće zlato na Evropskim prvenstvima (2001. i 2011. godine), a jednom je bila srebrna (1997. godine).