Dvostruki standardi za nacionalne simbole
Ministarstvo kulture Crne Gore je najavilo krivičnu prijavu protiv organizatora humanitarnog koncerta na kojem je Vlado Georgiev pevao pesmu „Tamo daleko”, ali nije u desetine slučajave poteglo „paragrafe” protiv pesama u kojima se veličaju čak ratni zločinci u pojedinim nacionalnim zajednicama, pa ni protiv onih koji su u Vusanju kod Gusinja, nezakonito podigli spomenik ratnom zločincu Jusufu Čeliću-Isufu Čelji.
Jusuf je, za razliku od umetnika Vlada Georgieva koji peva pesmu o slobodi i nostalgiji otadžbinskih ratnika, 28. jula 1944. u Velici sa Nemcima, albanskim volonterima sa Kosmeta, Plava i Gusinja i muslimanskom milicijom iz Bihora učestvovao u pogromu nad više od 700 žena i dece pravoslavne veroispovesti.
I umesto da Ministarstvo kulture reši ovaj i mnoge druge „javne zapise” prepune mržnje prema Srbima, a neretko i Crnogorcima, krenulo je u „lov” na organizatore humanitarnog koncerta „Za naše Kosovo i Metohiju” održan 12. avgusta na Kanli kuli u Herceg Novom u organizaciji Fondacije „Delije”, a povodom 800 godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve i 630 godina od Kosovske bitke.
Ministarstvo kulture Crne Gore prijavu podnosi zbog, kako se navodi, „kršenja niza zakonskih odredaba, isticanja simbola drugih država, skrnavljenja državne himne i političkih i nacionalističkih poruka”.
Sada se većina građana s pravom pita kako to da je kažnjivo isticanje simbola drugih država kada se na stotine zastava države Albanije vijore u Ulcinju, Baru, Petnjici, Plavu, Rožajama, Gusinju, Tuzima ili kada lideri Albanije i Kosova borave u tim gradovima i poručuju da je ideja velike Albanije „prirodna potreba Albanaca iz Crne Gore, KiM, Makedonije i Albanije”. Protiv njih i onih koji ističu tuđe nacionalne simbole ministarstvo ne kaže ni reč.
Protojerej-stavrofor Radomir Nikčević iz Herceg Novog, koji je glavni organizator manifestacije „Trg od ćirilice”, za „Politiku” je rekao da će na krivičnu prijavu koja će protiv njega biti podnesena – biti ponosan.
„Mi smo na ovom događaju izrazili ljubav prema Kosovu u želju da pomognemo. Bio je to koncert koji ni na jedan način nije bio uvreda za Crnu Goru i njene simbole”, kaže Nikčević. „Nedajbože da smo uvredili Crnu Goru. Štaviše, mi smo afirmisali njene izvorne vrednosti. Da li smo time možda uvredili vlast, o tome nismo mislili. Vlast treba da obrati pažnju na druge narode u Crnoj Gori i isticanje njihovih državnih simbola koji nikada nisu pripadali tradiciji Crne Gore.”
Za predsednika Srpskog nacionalnog saveta, dr Momčila Vuksanovića poruka Ministarstva kulture Crne Gore je „neprijateljstvo i očigledna diskriminacija srpskog naroda u Crnoj Gori”.
„Potrebno je da se u svakoj prilici ospori i poništi srpski identitet da bi se već na sledećem popisu stanovništva nadomestila natpolovična većina nacionalnih Crnogoraca – antisrba, što je jedino moguće ostvariti na račun srpskog naroda”, kazao je za naše novine Vuksanović.
Čovek koji je oduševio sve prisutne na Kanli kuli, pevač Vlado Georgiev smatra da „pisati i najavljivati krivične prijave organizatorima humanitarnog događaja zbog srpskih zastava znači poruku da Srbi nisu dobrodošli”.
„Optužuju Srbe za svoje poreklo i lozu. Nikada nisam čuo da se neko pobunio kada se na feštama u Boki razvija hrvatska zastava. Meni to nikada nije zasmetalo”, izjavio je Georgiev.
„Ja sam rođeni Novljanin i Crnu Goru volim kao jedno od dva oka u mojoj glavi. Gospodo, sem da nešto radite za šta vas narod plaća, prestanite da vređate. Zaustavite se kad osetite da će imalo mržnje izaći iz vas.”