Panevropske penzije - novi oblik štednje za starost
Uvođenje panevropskog penzijskog modela potrajaće oko dve godine, a njegovo funkcionisanje nadziraće EIOP, panevropski regulator za osiguranje i penzijsko osiguranje.
Evropska komisija tvrdi da samo 27 posto Evropljana starosti od 25 do 59 godina dodatno štedi za starost, što predstavlja veliki problem kada odu u penziju.
Hrvatska je prema visini penzija u odnosu na plate od 39 posto druga najlošija članica EU posle Irske gde su obavezni doprinosi za penziju niski što se u starosti preliva i na penzije koje iznose svega 35 odsto plate.
Penzija porosečnog evrospkog penzionera starosti od 65 do 74 godine iznosi 58 odsto plate koju zarađuju radnici između 50 i 59 godina.
Ako kao pedesetogodišnjaci zaraduju 2.000 evra mesečno, kao 70-godišnjacima penzija je 1.160 evra, navodi Evropska komisija o studiji koja objašnjava razloge za formiranje panevropskih penzijskih fondova.
Radniku u Hrvatskoj kome je u 50-im godinama plata bila 6.000 kuna penzija će biti 2.340 kuna.
Nakon bogatog Luksemburga gde su penzije samo 12 posto manje od plata, po visini penzija prednjače Italija (69 posto), Francuska (68 posto) i Mađarska (67 posto).
Austrijske, poljske i slovačke penzije iznose 62 odsto plate, Češke su na polovini radničkih primanja, u Sloveniji su 47 posto, a u Nemačkoj 46 odsto.
Panevropske penzije bi trebalo da dopunjavaju postojeći penzijski sistem.