Liverpul je vladar Evrope!

N1info 02.06.2019 01:00

Fudbaleri Liverpula novi su šampioni Evrope! Crveni su u finalu Lige šampiona pobedili Totenhem na Vanda Metropolitano stadionu u Madridu sa 2:0.

Redsi su borbu za trofej rešili golovima na početku i kraju utakmice.

Najpre je Mohamed Salah bio precizan iz penala dosuđenog u 23. sekundi, da bi u 87. Divok Origi otklonio sve dileme oko novog vladara Starog kontinenta.

Klub sa Enfilda se šestom titulom iz devetog finala, prvom posle 14 godina i istanbulskog finala, ponovo usamio na trećem mestu večne liste. Iza sebe je ostavio minhenski Bajern i Barselonu sa po pet, dok su ispred Milan sa 7 i neprikosnoveni Real sa 13.

Za njihovog menadžera Jirgena Klopa to je prvi evropski trofej u karijeri, posle dva finala Lige šampiona u kojima je poražen, i ujedno prvi na klupi Crvenih.

Takođe, Nemac je posle šest izgubljenih finala u nizu uspeo da slavi.

Sa druge strane, Totenhem nije uspeo da pobedi u istorijskom finalu elitnog takmičenja i strateg Spursa Maurisio Poketino i dalje ostaje bez osvojenog pehara sa tim klubom.

Bolji početak Crveni nisu mogli ni da zamisle. Samo što je utakmica otvorena dosuđen im je penal. Igrala se 23. sekunda, kad je Mane centrirao, a lopta je na ivici šesnaesterca pogodila Sisoka u ruku. Sudija Damir Skomina pokazao je na najstrožu kaznu, a siguran izvođač nekoliko trenutaka kasnije bio je Mohamed Salah. Egipćanin je prevario Lorisa šutirajući snažno po sredini.

To je najbrži penal dosuđen u finalima evropskih takmičenja ikad, a Salahov gol je drugi na listi najbržih. I dalje je na liderskom mestu ostao Paolo Maldini, koji je u čuvenom istanbulskom finalu Milana i Liverpula zatresao mrežu posle 50 sekundi.

Zbog vođstva, ili takvog taktičkog opredeljenja Jirgena Klopa, tek Redsi su u nastavku poluvremena prepustili inicijativu Totenhemu i organizovano se branili. U nekim situacijama i sa svih 11 igrača iza lopte.

Spursi su imali znatno veći posed, ali ih je odlična defanzivna postavka rivala sprečavala da iz njega kreiraju pravu priliku. Zbog toga je tim Maurisija Poketina u prvih 45 minuta uputila samo dva udarca ka golu Alisona, oba van okvira i sa distance. Prvo je probao Sisoko u prvim minutama, a zatim i Eriksen na isteku poluvremena.

Liverpul je, sa druge strane, vrebao šansu iz kontra napada. Ni klubu sa Enfilda takva zamisao nije donosila mnogo koristi, s obzirom na to da su i njihove najizglednije prilike dolazile posle šuteva van šesnaesterca. Šut Aleksander-Arnolda prohujao je pored stative, dok je udarac Robertsona Loris dobrom intervencijom odbio preko prečke.

I drugih 45 minuta proteklo je u istom ritmu. Liverpul se držao plana koji je Klop postavio, a Totenhem većim delom jalovo napadao.

Tim iz Londona je uvodni deo nastavka krenuo silovito ka golu protivnika, ali je Liverpul lako osujetio svaki pokušaj. Ubrzo su usledile i prve promene u timovima. Na teren za Spurse ušao je heroj amsterdamskog polufinala Lukas Moura, a za Redse junak revanša sa Barselonom u istoj rundi Divok Oriđi.

Promene su doprinele intenzitetu utakmice, koji je sredinom drugog dela opao. Klopova ekipa je zapretila preko Džejmsa Milnera, čiji udarac je prohujao pored stative, dok je na drugoj strani Dele Ali bio opasan u dva napada zaredom. Prvo je probao da lobuje Alisona, i tad uputio prvi timski šut u okvir gola na meču, a zatim je šutirao glavom preko prečke.

Bili su to momenti kad je londonski tim dominirao na terenu, pretio konstatno, ali je Alison Beker sa nekoliko sjajnih intervencija čuvao svoj tim.

Brazilski čuvar mreže je odlično reagovao kod udaraca Sona, Moure i nešto kasnije Eriksena iz slobodnog udarca.

Ubrzo je stigla kazna za propušteno na drugoj strani. Posle kornera i gužve u šesnaestercu Totenhema, Matip je dodao loptu do belgijskog napadača, a ovaj iz prve levom nogom pogodio dalji ugao i potvrdio trijumf Liverpula.