Spas za Srbiju, ciklon promenio pravac
Prema Nedimovićevim rečima, ciklon koji je došao iz pravca Jadrana promenio je pravac i izlučio se na prostoru Bosne i Hercegovine, a danas će, kaže, zahvatiti sever i severozapad Srbije uz Drinu, međutim, ne očekuje da će na Savi biti većih problema.
Dodao je da je ono što će eventulano predstavljati problem od četvrtka i petka, jeste kada se sva ta voda koja se izlučila na prostoru sliva reke Vrbas, Bosne i Sane ulije u Savu i stigne kod Jamena.
"Međutim, sva naša poljoprivredna preduzeća su stavljena u funkciju u tom delu Srbije. Ja ne očekujem da ćemo ući u vanrednu odbranu od poplava na Savi. Možda uđemo u redovnu, a to znači posmatranje prostora i utvrđivanje da li ima nekih oštećenja na nasipima", ukazao je Nedimović.
Kaže da za Srbiju više nema "faktora iznenađenja" kada su poplave u pitanju, jer je, podvlači, država u poslednjih pet godina na 500 lokacija rekonstruisala ili izgradila nove vodoprivredne objekte.
Kaže da službe u poslenja 24 sata neprekidno prate situaciju na terenu i dodaje da nije ni bilzu onoga što je bilo očekivano.
Nedimović napominje da kiša neće uticati na rod, već da će poljoprovredi još vode i koristiti.
"Sve jedinice Sektora za vanredne situacije, timovi za poplave stavljeni su u stanje pripravnosti, kao i Žandarmerija, interventne jedince policije, Vojska Srbije i civilna zaštita", rekao je Marić i ukazao da su u stanju pripravnosti i javna preduzeća za gazdovanje vodama u Vojvodini i Srbiji.
Marić je istakao da će nadležne službe ispratiti situaciju i na kritičnim tačkama imati timove spremne da, ukoliko bude bilo potrebno, reaguju i spasavaju ljudske živote.
Govoreći o kritičnim tačkama, Marić je rekao da se najavljuju bujične poplave, ali ne i poplave na velikim rekama, kao i veća količina padavina na teritoriji zapadne i jugozapadne Srbije i Vojvodine.
On je upozorio da može doći do problema u urbanim sredinama, u situacijama kada kanalizacija ne može da povuče određenu količinu vode i dodao da su nadležne službe i za to spremne.
Marić je podsetio da Sektor za vanredne situacije ima oko 3 000 vatrogasaca-spasilaca u redovnom sastavu, u okviru kojih ima 13 regionalnih timova za spasavanje sa oko 130 pripadnika, što je znatno više ljudi u odnosu na neki raniji period.