Tragedija Ajaksa u poslednjoj sekundi – Totenhem u finalu LŠ

Blic 08.05.2019 23:12

Fudbaleri Ajaksa izgubili su kartu za finale Lige šampiona! Totenhem je sa 3:2 u Amsterdamu, nakon londonskih 1:0, kaparisao kartu za finale 1. juna u Madridu.

Heroj utakmice bio je Lukaš Moura koji je postigao het-trik, a poslednji gol je pao u 95. minutu.

Sva dešavanja sa ovog meča mogli ste da pratite uživo uz Blicsport.

Totenhem u 95. minutu srušio Ajaks za veliko finale Lige šampiona

Od samog početka "kopljanici" su krenuli da opsedaju šesnaesterac gostiju, a prvi je pripretio Dušan Tadić čiji je udarac zaustavio Ugo Loris. Kapiten Srbije gađao je sa 12 metara, iskosa sa leve strane.

U narednom napadu zatresla se mreža londonskog tima, kada je nakon kornera najviši u skoku bio 19-godišnji kapiten Matjas de Liht. On se oslobodio čuvara Kirana Tripijea i glavom poslao loptu u desni ugao francuskog čuvara mreže.

Ni 60 sekundi po nastavku susreta nije prošlo, a moglo je lako da bude 1:1, jer je loptu Tripijea iz mrtvog ugla sprečila stativa.

Prvi žuti karton na susretu u 16. minutu zaradio je Musa Sisoko, a glavni arbitar Feliks Brih je odmah reagovao, jer je start nad Nikolasom Taljafikom bio pregrub, a prethodno kod pogotka De Lihta odmahnuo glavom na proteste igrača Totenhema koji su smatrali da je golu prethodio faul u srcu šesnaesterca.

Na isteku prve polovine časa igre, Tadić je za "milimetar" bio neprecizan, njegov šut prošao je tik pored leve stative nakon što je izbacio iz balansa Tripijea koji je imao pune ruke posla.

Totenhem je imao polukontre i šuteve koji nisu uspevali da iznenade savršeno raspoloženog golmana Onanu, a u 36. minutu došao je drugi pogodak domaćina.

Tadić je primio loptu na desnoj strani, utrčao u kazneni, video Hakima Zijeha u trku, prosledio je na oko 12, 13 metara, a ovaj iz prve levom nogom efektnim udarcem savladao Lorisa koji je čitav napad ulepšao paradom, ali ostao "kratak" - 2:0.

"Pevci" nisu bili toliko neubedljivi do kraja prvog poluvremena, ali je odbrana Ajaksa bila na previsokom nivou kako bi dozvolila i najmanju grešku, pa se rezultat do odlaska na veliki odmor nije menjao.

Početkom drugog poluvremena pravi blickrig Totenhema, odnosno Lukaša Moure koji je u 55. i 59. minutu iskoristio ogroman pritisak ekipe Maurisija Poketina i uneo veliku paniku u redove domaćih.

Najpre je odlično iskoristio upošljavanje Dele Alija, protrčao kroz odbranu Ajaksa i savladao Onanu udarcem po zemlji, a onda četiri minuta kasnije ponovo zatresao mrežu nakon gužve u kaznenom.

Golman domaćih je uspeo prethodno da odbrani nemoguće na petercu, a odbijena lopta je na žalost 55.000 navijača stigla do Brazilca koji je pametno uspeo da je sprovede iza leđa defanzivaca u crveno-belim dresovima koji su bezuspešno stajali blizu linije.

Igrao se 63. minut kada je Zijeh mogao lako da donese novu prednost ekipi Erika Ten Haga, a savršen pas mu je poslao Tadić. Šutirao je Marokanac sa bele tačke iz prve, lopta otišla tik pored stative, a navijači gostujućeg tima su zahvaljivali višim silama na ogromnoj dozi sreće.

Totenhem je od tog trenutka krenuo u totalnu ofanzivu, dok su momci iz Amsterdama strepeli, ali uspevali s vremena na vreme da kreiraju kontru, od kojih je jedna vrlo lako mogla sve da zapečati.

Ponovo je Zijeh bio glavni akter, a njegov šut po zemlji je već bio iza leđa Lorisa, da bi je potom zaustavila stativa. U neverici su ispratili navijači udarac koji ih je brzo vratio na sedišta.

Poslednjih 10 minuta i prava drama. Totenhem nije dolazio do tolikog izražaja, Ljorente koji je na poluvremenu uveden da bi pravio razliku u poslednjoj fazi napada, često je pravio prekršaje u duelima sa štoperima Ajaksa, dok je na drugoj strani konkretnije delovao atak Tadić - Zijeh.

U 87. minutu svima na "Johan Krojf" areni je na trenutak zastalo srce, jer je štoper Totenhema Jan Vertongen pogodio prečku posle gužve u prostoru Andrea Onane. Sreća se nakratko okrenula u korist "kopljanika" koji su svim silama branili zadnju trećinu svog prostora.

A, onda, noćna mora... Igrao se 95, poslednji minut nadoknade, a Lukaš Moura je uspeo da dođe do het-trika i obezbedi veliko finale Lige šampiona za Totenhem.

U kaznenom prostoru je došla lopta do njega, dvojica defanzivaca Ajaksa su probala da ga zaustave, a Brazilac pogodio jedino mesto gde je lopta mogla da prođe.