Veliki bod 'Orlova': Fudbaleri Srbije odoleli Portugalu

Blic 26.03.2019 00:16

Fudbaleri Srbije su na sjajan način započeli kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, jer su hrabrom igrom remizirali na gostovanju favorizovanom Portugalu - 1:1.

"Orlovi" su došli do prednosti u sedmom minutu preko Tadića, ali je Danilo u 42. doneo bod aktuelnim prvacima Starog kontinenta.

Fudbaleri Srbije su u u Portugalu odigrali prvi meč u kontinentalnim kvalifikacijama, ali na kakav način. Bili su borbeni do granica maksimuma, bacali su se za svaku loptu, "ginuli" su jedan za drugog i to im se na kraju vratilo kroz i te kako dobar rezultat.

Jesu na početku Portugalci bili agilniji, pokušali su da iskoriste početnu smušenost Spajića i Milenkovića, ali se naši momci nisu dali.

Uspeli su da neutrališu napade Ronalda i Rafe Silve, dok su na drugoj strani strpljivo čekali da im se ukaže šansa. I dočekali su je već u sedmom minutu. Upravo je tada odlično istrčao kontru Mijat Gaćinović, prebacio je golmana Portugala Ruija Patrisija, koji ga je oborio i za sudiju Simona Marčinjaka nije bilo dileme.

Dosudio je penal uprkos velikim protestima Ronalda i ostalih igrača domaće selekcije, a odgovornost je preuzeo Dušan Tadić. Kapiten "orlova" na ovom meču je bio nepogrešiv sa bele tačke i doneo je veliku prednost Srbiji!

Pokušali su Portugalci što pre da se oporave od šoka, a to su mogli samo napadima i sve češćim pretnjama po naš gol. Jesu ti napadi bili opasni, ali je i Marko Dmitrović bio na visini zadatka i sve te nalete je uspeo da zaustavi.

Jednostavno, sve je u tim uvodnim momentima funkcionisalo savrešno za izabranike Mladen Krstajića, ali je tu sliku pokvarila povreda Mijata Gaćinovića, koji je morao da napusti teren zbog bola u skočnom zglobu.

Zbog istog problema ni Kristijano Ronaldo nije mogao da okonča meč, već je u 31. minutu ustupio mesto Piciju. Bili su "moreplovci" značajno oslabljeni posle izlaska najboljeg igrača, ali ih to nije omelo da nastave sa napadima.

Doduše, nisu ni naši momci bili bezopasni, često su pokušavali preko rezerviste Radonjića, ali i Mitrovića i Tadića, međutim Portugalci su nekako uspeli da se odbrane. I kada se činilo da će fudbaleri Srbije uspeti da sačuvaju prednost, u 42. minutu je došlo do šoka. Pustili su defanzivci Srbije Danila, koji je poslao projektil sa 25 metara i uspeo je da matira Dmitrovića, koji nije mogao bolje da reaguje.

Tim nerešenim rezultatom (1:1) se i otišlo na poluvreme, da bi u nastavku, barem u uvodnim momentima Portugalci bili nešto agilniji, no nisu imali bogzna kakve šanse da nas ugroze. Štaviše, Srbija je imala opasnije šanse, probala je preko Lazovića i Ljajića, kojima je nedostajalo malo koncentracije i preciznosti ne bi li ponovo matirali Patrisija.

Kako se meč bližio kraju, tako su Portugalci bili sve opasniji po naš gol. Probali su na sve načine da nas ugroze, međutim reprezentativci Srbije se nisu dali. Dmitrović je bukvalno sve branio, odlično su reagovali naši momci u defanzivi, pa domaći nisu mogli do prednosti.

A drama je dostigla vrhunac u 73. minutu, kada je sudija Simon Marčinjak najpre dodelio penal Portugalu, a onda ga na asistenciju pomoćnika i poništio, pošto je linijski arbitar signalizirao da je bio ofsajd. Igrao je rukom Rukavina, no odluka je promenjena.

Do kraja su Portugalci pritiskali, ali su naši momci odoleli i uzeli su veliki bod na teškom gostovanju.

PORTUGAL - SRBIJA 1:1 (1:1)

Stadion: "Da Luš" u Lisabonu. Gledalaca: oko 63.000. Strelac: 0:1 Tadić (7. pen), 1:1 Danilo (42). Sudija: Simon Marčinjak (Poljska).

Portugal: Patrisio, Kanselo, Dijaš, Pepe, Gereiro, B. Silva, Karvaljo, Danilo, R. Silva (od 84. Guedeš), Souza (od 57. A. Silva), Ronaldo (od 31. Pici).

Srbija: Dmitrović, Rukavina, Spajić, Milenković, Mladenović, Maksimović, Gaćinović (od 21. Radonjić), Lazović (od 69. Živković), Tadić, Ljajić (od 87. Milinković Savić), Mitrović.