Opet poraz 'orlova' u Talinu, drama se nastavlja

Mondo 21.02.2019 21:18

Estonija u četvrtoj četvrtini nadigrala izabranike Aleksandra Đorđevića i odložila odluku o plasmanu na Mundobasket.

Reprezentacija Srbije nije iskoristila prvu "meč loptu" u L grupi kvalifikacija za Svetski kup u Kini.

Iako je Đorđevićeva četa imala sve u svojim rukama, vodila 57:49 u 31. minutu, loša odbrana tokom cele četvrte četvrtine i serija promašaja Miloša Teodosića u poslednjim minutima, odveli su "orlove" u neočekivani poraz.

Estonija - Srbija 71:70 (14:16, 17:18, 18:20, 22:16)!

Posle trojke Sandera Rajestea 10 sekundi pre kraja - do tada je igrao 31 minut i imao šut 0/5 - Teodosić je promašio trojku za izjednačenje, a Stevan Jelovac zabeležio skok u napadu i bio fauliran pri šutu za tri poena.

Nažalost, pogodio je samo prva dva slobodna bacanja i propustio šansu da izbori produžetak, dok očajnički pokušaj Dragana Milosavljevića nakon novog skoka nije došao ni do obruča.

S obzirom na pobedu Izraela nad Nemačkom 81:77, propala je mogućnost da Srbija na "mala vrata" ipak obezbedi prolaz, kolo pre kraja.

Odlučivaće tako meč Srbija - Izrael, u nedelju u dvorani "Aleksandar Nikolić".

S obzirom na sve izvesniju pobedu Grčke nad Gruzijom (meč je u toku), čak i novi poraz "orlova", ovog puta od direktnog konkurenta, lako bi mogao da bude dovoljan da Svetski kup 2019. ne prođe bez vicešampiona iz Španije 2014!

Samo je potrebno da ne bude više od 22 poena razlike, uz uslov da Gruzija na svom parketu ne dozvoli iznenađenje protiv Estonije. Ako Estonija bude slavila, onda bi se Izrael čak i minimalnom pobedom u Beogradu plasirao na Mundobasket.

GRUPA L - 9. kolo

Estonija - Srbija 71:70
Izrael - Nemačka 81:77
Grčka - Gruzija 19.30.

TABELA: Grčka* 9-1, Nemačka* 9-2, Srbija 6-5, Gruzija 5-5, Izrael 5-6, Estonija 3-8.

PAROVI POSLEDNJEG KOLA (nedelja): Srbija - Izrael 16.00, Gruzija - Estonija 16.00, Nemačka - Grčka 18.00.

Postojala je pre ovog meča blaga bojazan da se ne ponovi istorija, poraz u Talinu u pretposlednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, septembra 2012, ali desilo se upravo to.

Iako su u prvom poluvremenu loše šutirali i pravili neke početničke greške u napadu, "orlovi" su skoro sve vreme vodili.

To što dobru odbranu nisu na vreme materijalizovali i stekli dvocifrenu prednost - što bi im omogućilo da igraju sa manje pritiska, a možda bi i obeshrabrilo rivala - osvetiće im se u poslednjih desetak minuta, kada su Estonci ubacili četiri od svojih devet trojki na ovoj utakmici.

Dok je Teodosić imao snage, služio ga je i šut i bio je na visokom nivou što se tiče organizacije napada. Imao je "dabl-dabl" učinak, nanizavši 10 asistencija iako su mu pojedini saigrači bili potpuno izvan ritma.

Doskorašnji plejmejker Los Anđeles Klipersa u 31. minutu je ubacio svoju četvrtu trojku iz šest pokušaja, da bi nakon toga ušao u fazu preteranog soliranja i sa pet uzastopnih promašaja van linije 6,75 metara - iz najbolje želje, razume se - doprineo preokretu.

Osim izgubljenih lopti, kojih su imali sedam više od protivnika (16:9), "orlovi" su nižim Estoncima dozvolili da posle promašaja uhvate čak 13 lopti pod našim košem. Svih tih grešaka, nesmotrenosti i propusta, na kraju je bilo taman toliko da Srbija doživi minimalan poraz i dovede u pitanje odlazak na Mundobasket.

Ali, i dalje je sve u našim rukama...

ESTONIJA: Drel 4, Rajeste 3 (5sk, 5as, 3izg), Treier, Lane 2, Talts 4 (5sk), Arbet 1 (3as), Kangur 4 (3sk), Nurger 9, Joesar 8 (9sk, 2ukr, 2blk), Kitsing 18 (trojke 4/7, 4sk), Pasoja, Kulamae 18 (trojke 3/6, 4as).

SRBIJA: Teodosić 16 (šut za dva 0/3, trojke 4/11, 10as, 2ukr, 5izg), Simonović, Jelovac 19 (8sk, 2blk), Paunić, Tepić 2 (4sk), Milosavljević 16 (4sk), Raduljica 8 (6sk, 3izg), Birčević 2, Jovanović, Đoković, Avramović 5, Gagić 2 (3sk).