Šaćiri heroj Liverpula - Junajted srušen na 'Enfildu'

N1info 17.12.2018 10:35

Liverpul je prvi put posle 16. marta 2014. godine savladao Mančester Junajterd u Premijer ligi, a za veliku pobedu može da zahvali najviše rezervisti Džerdanu Šaćiriju, koji je bio dvostruki strelac.

Reprezentativac Švajcarske je u igru ušao u 70. minutu, dok je u 73. i 80 postigao drugi i treći gol za Liverpul. Pre toga su izabranici menadžera Jirgena Klopa imali terensku incijativu, pa su poveli u 24. minutu preko Sadija Manea, dok je u 33. minutu izjednačio Džesi Lingard posle velike greške golmana Alisona.

Redsi su ponovo preuzeli prvo mesto na tabeli Premijer lige, gde imaju 45 bodova, jedan više od Mančester Sitija. Mančester Junajted je šesti  na tabeli sa 26 bodova.

U 4. minutu se lopta našla u mreži Liverpula posle slobodnog udarca Crvenih đavola, ali je gol opravdano poništen, jer je pre toga Romelu Lukaku bio u ofsajdu.

Redsi su bili konkretniji na startu meča, u dva navrata je pokušao Sadio Mane, a u 9. minutu je sa oko 20 metara po zemlji tukao Fabinjo, ali je lopta prošla uz desnu stativu gola Mančester Junajteda.

Liverpul je posle početne inicijative nastavio sa presingom i napadima, a bolju igru je krunisao u 25. minutu kada je strelac bio Sadio Mane. Asistenciju je upisao Fabinjo, koji je odlično pronašao utrčalog Senegalca, kome nije bilo previše teško, pošto je pronašao slobodan prostor između Lindelefa i Janga, da savlada nemoćnog De Heu.

Ekipa menadžera Jirgena Klopa je i posle vođstva nastavila da atakuje, a u dobroj prilici pred golom Junajteda je bio defanzivac Dejan Lovren, ali je šutirao preko gola.

Nisu imali prilika za gol fudbaleri Mančester Junajteda, ali su pravi poklon dobili od golmana Redsa Alisona Bekera. U 33. minutu je po levoj strani prošao Romelu Lukaku, centrirao je oštro, ali kada se očekivalo da brazilski golman lako uhvati loptu, on je pogrešio i ispustio je, dok je najspretniji bio Džesi Lingard i poravnao skor 1:1.

Do kraja prvog poluvremena nije viđeno više značajnijih šansi na obe strane, a jedan šut iz daljine ka golu Liverpula je uputio Ander Erera ali je Alison bio siguran. Redsi su i dalje više pretili, imali su još dva šuta u okvir gola, a Mane je u poslednjem minutu prvog poluvremena bio u dobroj poziciji da pihvati loptu, ali je bio u ofsajdu. Ostalo je 1:1.

U nastavku meča su ponovo agresivnije ka protivničkom golu krenuli Redsi. U 53. minutu je De Hea zaustavio udarac Roberta Firmina po zemlji, dok je u 62. minutu pred golom Junajteda bio posle kornera Lovren, ali je izblokiran.

Inicijativa se Redsima isplatila u 73. minutu kada je strelac bio Džerdan Šaćiri. Švajcarski fudbaler je u igru ušao samo tri minuta ranije, dobro je ispratio akciju i šut Manea, koji je zaustavio De Hea, a onda gađao sa oko desetak metara. Lopta je na putu do gola zakačila Ešlija Janga, promenila malo pravac, te od prečku završila u mreži.

U 81. minutu je Liverpul povisio na 3:1, a ponovo je strelac bio Šaćiri. Dugo je tekla akcija Redsa, koji su prišli do šesnaesterca Junajteda, kombinovao je švajcarski reprezentativac sa Firminom i Salahom, a onda šutirao sa 17 metara, lopta je zakačila Baija, a De Hea nije imao šanse.

Srpski vezista Nemanja Matić je odigrao ceo meč za Mančester Junajted.

Džerdan Šaćiri je postao drugi fudbaler koji je na svom debiju za Liverpul protiv Junajteda postigao dva gola. Prvi je bio Najdžel Klaf 1994. godine.

Junajted je ove sezone primio već 29 golova, jedan više nego tokom cele prošle sezone. Liverpul ima 19 bodova više od Junajteda, što je najveća razlika Redsa u istoriji nad Đavolima računajući prvih 17 kola šampionata.

Golman Liverpula Alison je napravio drugu grešku u sezoni koja je dovela do gola, isto koliko su zajedno napravili Loris Karijus i Simon Minjole prošle sezone.