Sedmi poraz u Evrokupu: Crno-beli parirali Valensiji, pa popustili

Blic 21.11.2018 21:05

Košarkaši Partizana poraženi su u osmom kolu Evrokupa od Valensije sa 69:61 (22:18, 12:18, 18:12, 13:17), što je bio sedmi neuspeh u ovom takmičenju.

Sada su šanse crno-belih o narednoj fazi dosta manje, jer su ostali na poslednjem mestu grupe C, dok je španski tim izbio na čeonu poziciju.

KRAJ: Partizan - Valensija 61:69 (22:18, 12:18, 18:12, 13:17)

Prva četvrtina - Loš početak crno-belih, pa mala kriza gostiju, ali na kraju "+4" za Špance, Partizan - Valensiju 18:22.

Stefan Janković je prvi ubacio poene na meču, iako je Valensija posle podbacivanja imala prvi napad koji nije iskoristila, a Dubljević i Lendejl su odmah najavili veliku borbu u reketu. Već posle dva i po minuta, gosti su napravili prednost od četiri poena za 4:8, najviše preko igre pod košem.

Ubrzo je prednost Valensije porasla na devet (4:13), pa je Andrea Trinkijeri posle 240 sekundi igre bio primoran da traži tajm-aut.

Do dvocifrenog broja poena Partizan je došao pred istek sedmog minuta igre, a Lendejl je bio zaslužan što se plus gostiju za nijansu smanjio - 10:17. Usledila je mini kriza Španaca, a to su crno-beli iskoristili odličnom igrom u tranziciji, ne trošeći puno vreme na otvorene šuteve, već na "sigurice" pod obručem, pa je na dva minuta do okončanja prve četvrtine bilo 16:19.

Deonica je okončana sa četiri poena prednosti za Valensiju, a publika je bila zadovoljna uprkos negativnom rezultatu, jer se igra Partizana menjala na bolje kako je vreme odmicalo - 18:22.

Druga četvrtina - Rezultatska klackalica, jak otpor crno-belih u odbrani i odlična igra u tranziciji, Partizan - Valensija 36:34.

Nakon što se duel nastavio u sličnom ritmu, nešto većom inicijativom Valensije, nastupila je prava rapsodija ekipe Andree Trinkijerija.

Ne samo da je preokrenut rezultat do polovine četvrtine (nakon što u prva dva minuta nije viđen nijedan koš), već je Partzian mini serijom uspeo da dođe do 30:28, a sa druge strane je španski napad delovao zbunjeno i bez prevelikog broja rešenja, sa dosta promašenih otvorenih šuteva.

Posle tajm-auta koji je zatražio Trinkijeri, delovalo je da je pauzu prihvatio bolje španski tim koji je napravio seriju od šest vezanih poena i poveo sa 30:34.

A, onda, ponovo obrt. Crno-beli su uzvratili "četvorkom", naterali protivničkog trenera da momentalno zatraži predah, dok je u tim trenucima odbrana domaćih funkcionisala savršeno, odbranivši tri napada, dok je u jednom sviran ofanzivni faul Valensiji, 34:34.

U poslednjem napadu Stefan Janković je oduševio publiku, pošto je nakon neuspešnog kucanja bio fauliran, protivnku svirana tehnička, a on bio precizan sa bacanja za kraj poluvremena u 36:34 za Partizan.

Treća četvrtina - Najslabija deonica crno-belih na meču, Španci iskoristili sve greške, Partizan - Valensija 48:52.

Španski klub je bolje otvorio treću četvrtinu, ubrzo došao do prednosti, međutim ne prevelike koja bi mogla da ugrozi igru domaćih.

Crno-beli su promašivali otvorene šuteve koji su mogli da donesu drugačiji tok deonice, ali i pored promašaja, Valensija to nije kažnjavala pa je sredinom perioda bilo 45:44 za goste.

Pri 46:50 i nešto više od dva minuta do kraja treće, Trinkijeri je morao da reaguje tajm-autom, želeći da podigne ekipu u momentima kada je usledio blag psihološki pad.

Ritam se nije mnogo menjao, Valensija je većinu vremena vodila igru i bila glavna, ali je u finišu posustala i dozvolila Partizanu da se približi.

Crno-beli su uneli neizvesnost sa nekoliko vezanih poena, a nakon 30 minuta igre na semaforu je stajalo 48:52.

Poslednja četvrtina - Crno-belima nedostajalo malo sreće, ali i snage i smirenosti, Partizan - Valensija

Sjajan početak poslednje deonice obeležila sjajna rola Vanje Marinkovića koji je sa pet poena doprineo u najvećoj meri seriji crno-belih od 9:0, pa je gostujući strateg zatražio hitan tajm-aut, a Partizan je poveo sa 57:52.

Nakon predaha, usledila je trojka, pa dva poena španskog tima, što je bio jasan znak da mora da se "seče" igra, što je Trinkijeri i uradio u odlučujućim momentima meča.

To nije mnogo pomoglo domaćim košarkašima koji su bili primorani da do kraja jure rezultatski minus, a na dva minuta do kraja, Valensija je imala "+5", odnosno 59:64.

Crno-beli su ipak pretrpeli sedmi poraz u Evrokupu, jer je vremena da se napravi preokret bilo nedovoljno, pa su tako teoretske šanse ostale za tim Andree Trinkijerija, kada je reč o plasmanu u drugu fazu.

Partizan - Valensija 61:69 (18:22, 18:12, 12:18, 13:17)

Hala: "Pionir"; Gledalaca: oko 5.000; Sudije: Viklicki, Difalah, Ovinov;

Partizan: Pejdž 9, Si, Marinković 15, Gegić 2, Pecarski, Gavrilović, Zagorac 6, Janković 6, Lendejl 14, Gagić 9, Nikolić.

Valensija: Garsija, Abalde 9, Laberi 2, Van Rosom 20, Tomas 11, Tobi, Dubljević 12, Vives 3, Martinez, San Emeterio 6, Tomas 6, Dornekamp.