'Delfini' opet pokorili Evropu

B92 28.07.2018 22:47

Vaterpolisti Srbije odbranili su titulu šampiona Evrope, pošto su u finalu u Barseloni savladali domaćina Španiju posle boljeg izvođenja peteraca!

'Delfini' su aktuelni prvaci Starog kontinenta, a protiv domaćina imaće priliku da ponove uspeh Mađarske star osam decenija – ukoliko i po četvrti put u nizu osvoje zlatnu medalju.

Momci Dejana Savića bili su sigurni u grupnoj fazi, rutinskim trijumfima nad Rumunijom (11:5), Rusijom (11:9) i Slovačkom (13:5) izborili su direktan plasman u četvrtinu finala.

Usledila je jedna od lakših pobeda nad velikim rivalima Mađarima (8:5), da bi u borbi za veliko finale pala i Hrvatska (9:7), aktuelni prvak sveta.

S druge strane, domaćin je do borbe za trofej stigao pobedom nad Italijom u polufinalu, ali taj meč nije mogao da prođe bez kontroverzi jer je rivalu u poslednjim trenucima poništen čist pogodak.

Biće ovo 39. međusobni okršaj protiv 'Crvene furije', a naši momci imaju i te kako pozitivan skor – 32 pobede i samo šest poraza.

Utakmica na bazenu ’Pikornelj’ počela je u sporom ritmu, a neočekivano su srpski igrači bili ti kod kojih je bila primetna nervoza. Nisu uspevali da organizuju kvalitetne napade, srljali su nerezonskim pokušajima i domaćini su uspevali da se odbrane.

Posledica toga je činjenica da u prvoj deonici nisu postigli gol, dok je prednost Španiji u finišu doneo Maljarak Guelj.

Izabranici Dejana Savića uspeli su da podignu nivo igre u drugih osam minuta, ali je ’Crvena furija’ odlično parirala. Andrija Prlainović je izjednačio, potom su pogađali Stefan Mitrović i Milan Aleksić, da bi u poslednjoj sekundi prednost Špancima vratio Perone.

Srbija: G. Pijetlović, Mandić 1, Rašović, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović, Vico, Aleksić 1, Jakšić 1, Filipović, Prlainović 2, S.Mitrović 1, B.Mitrović
Španija: Lopes Pinedo, Munaris 1, Granados 1, Del Toro 1, Mingelj, Larumbe, Kabanjas 1, Fernandes, Taulj, Perone 2, Maljarak 1, Bustos, Loria Behar