Nije imao snage za preokret – Novaka izbacio 72. igrač sveta

B92 05.06.2018 19:02

Najbolji srpski teniser Novak Đoković završio je učešće na Rolan Garosu u četvrtfinalu, pošto je u trileru izgubio od Italijana Marka Čekinata.

Đoković je odigrao meč sa mnogo oscilacija, mučile su ga i povrede, pa je doživeo poraz od trenutno 72. igrača na ATP listi – 6:3, 7:6 (7-4), 1:6, 7:6 (13-11).

Novak na taj način nije uspeo da se plasira u deveto polufinale u Parizu, dok je Italijan nastavio turnir karijere i u borbi za finale će igrati sa Dominikom Timom.

Austrijanac je prethodno iskoristio povredu Aleksandera Zvereva i činjenicu da je protivnik igrao tri meča u pet setova, lako pobedio i biće veliki favorit za trijumf u tom susretu.

Od samog starta je bilo jasno da nešto nije u redu – Novak se slabo kretao i često hvatao za vrat, a potvrda je stigla na kraju prvog seta kada je zatražio medicinski tajm aut. U međuvremenu je Čekinato napravio brejk i poveo sa 1-0.

Rezultat krize koja je trajala dvadesetak minuta bio je da zaostaje set i brejk, ali je uspeo da se vrati i polako uhvati ritam. Drugi set se igrao na neverovatno visokom nivou, Italijan je diktirao ritam osnovnim udarcima i drop šotovima, a u 12. gemu je spasao tri set lopte Đokovića.

Izborio je taj brejk i, uprkos tome što je zaostajao, uspeo da veže dva mini brejka i dođe do velike prednosti.

Srećom, veliko iskustvo koje poseduje pomoglo je Srbinu da ostane miran u trenucima kada se lomilo i preživi seriju brejkova na startu trećeg seta. Poveo je 2:1, a onda je krenula serija kojom je ekspresno smanjio u setovima.

Tada je stigao novi problem – bolovi u desnoj nozi zbog kojih je drugi put tražio pomoć fizioterapeuta.

Može se reći da je u tim trenucima supervizor uticao na dešavanja na terenu jer nije dozvolio protivniku da uzme nove patike iz svlačionice, što je iznerviralo momka iz Palerma. Zbog izlaska sa stadiona bez dozvole je kažnjen oduzimanjem poena, a manjak koncentracije ga je koštao ranog brejka.

Šesti gem četvrtog seta bio je ključni za konačan rezultat – Novak nije uspeo da realizuje tri brejk lopte i povede 5:1, nakon čega se rival digao kao Feniks iz pepela i počeo da udara kao u prva dva seta. Pomoga mu je srpski teniser greškama iz bekhenda i rezultatski ga vratio.

Kvalitet tenisa nije opadao, pa se otišlo u 13. gem koji je, drugi put u meču, pripao momku iz Palerma. Ali na kakav način – propustio je tri meč lopte, spasao je uz publiku tri set prilike za Đokovića i pasing šotom po paraleli ostvario najveći trijumf u karijeri.

Srpski teniser nije uspeo da ode korak dalje u odnosu na prošlu godinu, iako je imao dobru situaciju da dođe do same završnice.

Tok meča:

6:3, 7:6 (7-4), 1:6, 7:6 (13-11) – Čekinato pobeđuje Novaka Đokovića i odlazi u polufinale! Kakav taj brejk smo gledali u finišu meču. Pravu dramu prošla su obojica igrača, od početnog vođstva Italijana, preko neverovatnih poena Đokovića na meč loptama. Srbin je spasao tri meč poena, poebno je impresivan bio prvi kada je nestvarnim volejom završio napad, ali to nije uticalo na Marka koji je nastavio da igra svoju igru. Novak je propustio veliku šansu kada je imao zicer forhendom da završi set, omela ga je publika i momak iz Palerma je dočekao svoju šansu. Kod 10-11 je Srbin želeo da odigra servis-volej, usledio je pasing bekhendom za istoriju italijanskog tenisa.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 6:6 – Taj brejk četvrtog seta! Izuzetnu mentalnu stabilnost pokazuje Čekinato. Izgubio je samo jedan poen i drugi put u meču će se igrati dodatni gem.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 6:5 – Malo je falilo da ga taj nalet dovede na korak do trijumfa. Izuzetno hrabrim forhendima i dobrim kretanjem je izborio šansu za brejk. Tada je odigran jedan od najdužih i najintenzivnijih poena u meču, u kojem je Italijan prvi popustio. Usledila su dva vezana poena Srbina za novo vođstvo.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 5:5 – U velikom naletu je trenutno 72. igrač na ATP listi. Furiozno je došao do 40:0, onda izgubio dva poena, da bi dobro odservirao i došao do potpunog egala.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 5:4 – Brejk za Čekinata! Prva dva poena u poslednjem gemu četvrtog seta je Novak lagano dobio. Marko je zapretio dobrom kontrom iz forhenda, posle čega je bekhendom izbacio lopticu iza osnovne linije. Usledila je nova greška istim udarcem, a svoju šansu je Čekinato iskoristio i vinerom iz forhenda uhvatio poslednji voz u četvrtom setu.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 5:3 – Novak se koncentrisao na gem u kojem će servirati i bez borbe predao gem na servis Italijana.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 5:2 – Srećom, Đoković je bio izuzetno miran i sa "nulom" došao na korak do 2-2 u setovima.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 4:2 – Možda i odlučujući gem za rasplet ovog seta uspeo je da dobije Čekinato, pošto se suočavao sa tri odvojene brejk lopte. Da je ispustio servis, peti set bi bio zagarantovan, ovako je uspeo da se rezultatski održi. Kod svake šanse je servirao kik servis u bekhend rivala i otvarao teren, potom završavavši poene sledećim udarcem.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 4:1 – Igrač iz Palerma je nekako, najviše zahvaljujući dobrim servisima, zaustavio kola koja idu nizbrdo, da bi bez problema Đoković opet otišao na +3. Jedini problem u tim trenucima jeste što je počela da pada kiša.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 3:0 – Osvajač 12. Grend slem titula bio je pun samopouzdanja, forhendom je gradio poene i pokazao da je druga kriza polako iza njega. Marko je samo jednom uzvratio po paraleli, ali neizvesnosti nije bilo i prednost je nadgrađena.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 2:0 – Brejk za Đokovića! Videlo se da je Čekinato uzdrman onim što se dešavalo u poslednjih dvadesetak minuta, a dodatno ga je poremetio detalj kod 15:0. Zamalo je promašio bekhend paralelu, mislio je da je dobra, ali je arbitar potvrdio. To je Novak iskoristio i napravio novi brejk.

3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 1:0 – Sada je Srbin morao da dobije samo tri poena da bi osvojio gem. Lako je to učinio i nastavio seriju.

Pauza posle prvog seta potrajala je jer je Đoković zatražio medicinski tajm aut. Sada je počela da ga muči desna noga, zbog koje je ispuštao bolne krike, ali je nastavio meč. On je dodatno odložen pošto je Čekinato želeo da promeni patike, ali mu supervizor nije dozvolio. Italijan je negodovao i sudija Karlos Ramos ga je kaznio oduzimanjem poena zbog "nesportskog ponašanja".

3:6, 6:7 (4-7), 6:1 – Đoković dobio treći set! Kao što se očekivalo, kraj seta je došao veoma brzo. Đoković je u nekoliko trenutaka pokušao da se isteže, prvo leđa, a onda i desne noge, koja je počela da ga muči u finišu ovog dela igre. Ipak, sa samo jednim izgubljenim poenom je napravio novi brejk i smanjio na 1-2.

3:6, 6:7 (4-7), 5:1 –
Sada je bilo dovoljno samo ubacivati servise i čekati greške sa druge strane mreže. Italijanski teniser nije uspevao da riterne vrati u teren i sada je izvesno da će Novak smanjiti rezultat u setovima.

3:6, 6:7 (4-7), 4:1 – Brejk za Đokovića!
Uprkos činjenici da je Čekinato sa velikim uspehom igrao drop šotove, pretrpeo je brejk i u trećem gemu u kojem je servirao. Novaku je proradio bekhend, obično je dijagonalama otvarao teren, a paralelama dobijao poene. Jednim takvim je realizovao brejk šansu i došao na korak do trećeg seta.

3:6, 6:7 (4-7), 3:1 – Konačno se prekida niz brejkova i Srbin sigurnim gemom potvrđuje vođstvo.

3:6, 6:7 (4-7), 2:1 – Brejk za Đokovića!
Nastavilo se sa serijom oduzetih servis gemova, iako se nije činilo tako kada je Novak ispustio 0:40, a Marko došao do gem lopte. Ipak, usledio je novi preokret i vođstvo našeg igrača.

3:6, 6:7 (4-7), 1:1 – Brejk za Čekinata!
Ekspresno je greškama Novak vratio protivnika u treći set. Na 0:30 je želeo da poentira bekhendom po paraleli, prvi put je uspeo, ali je onda tri puta pogrešio i Italijan je došao do ribrejka.

3:6, 6:7 (4-7), 1:0 – Brejk za Đokovića!
Možda i očekivano, Italijanu je pala koncentracija posle emotivnog pražnjenja u finišu drugog seta. Đoković je uspeo da ubacuje loptice dovoljno duboko i čeka greške rivala. Njih je bilo i došao je do ranog brejka.

3:6, 6:7 (4-7) – Čekinato dobija drugi set u taj brejku! Dodatni gem počeo je u istom ritmu kao i ceo set – sjajnim udarcima na obe strane. Razmenili su po jedan mini brejk na startu 13. gema, a onda je u finišu krenula serija mini brejkova na obe strane. Čekinato je igrao kao u transu, Novak u odsudnim trenucima napravio dve greške i našao se u veoma teškoj situaciji, sa dva seta zaostatka.

3:6, 6:6 – Taj brejk drugog seta! Može se slobodno reći da je Đoković igrao fantastično u defanzivi i da bi to bilo dovoljno za mnoge protivnike, ali ne i za raspoloženog Marka. Uspevao je da odbrambenim udarcima dođe do tri odvojene brejk i set lopte, ali je kod svake Čekinato odlično servirao i napadao forhendom. Izvukao se i obezbedio taj brejk.

3:6, 6:5 – Tenzija nije mnogo uticala na srpskog igrača koji je uspeo da dobije i sledeći gem, izgubivši samo jedan poen, a snažan urlik potvrda je koliko mu znači trijumf.

3:6, 5:5 – Čekinato je odigrao izvrstan volej, a i pored dobrog pritiska Đokovića, odlično je servirao kada mu je bilo potrebno. Kod 30:30 mu je početni udarac omogućio lagan viner, posle čega je Novak dobio opomenu zbog "koučinga". Usledio je još jedan poen i izjednačenje.

3:6, 5:4 – Uz neke spektakularne poene, obojica igrača su dobila još po jedan gem i polako smo ušli u neizvesnu završnicu drugog seta.

3:6, 4:3 – Đoković se izvukao iz veoma teške situacije jer je spasao dve brejk lopte. Čekinato je izuzetno snažno i precizno udarao, da bi kod 30:15 izgradio sjajan poen i rešio ga skraćenom loptom. Ipak, Novak je uspeo da se ponovo sabere, dobro odservira i uspe da prevaziđe nepriliku.

3:6, 3:3 – Uspeo je sada Čekinato da zaustavi seriju seriju sa druge strane, uprkos tome što je posle 40:0 Nole dobio dva poena. Snage za treći nije imao i to je bilo dovoljno za izjednačenje.

3:6, 3:2 – Nastavio je Beograđanin sa mnogo boljom igrom i bez izgubljenog poena nastavio seriju gemova.

3:6, 2:2 – Brejk za Đokovića! Kriza koja je počela krajem prvog seta kao da polako prolazi. Novak je počeo bolje da se kreće, čistije udara i to je malo unervozilo Čekinata koji je napravio dve greške. Brzo je na semaforu pisalo 0:40, da bi onda sevnuo sjajan ritern i rezultatski povratak u set.

3:6, 1:2 – Očekivano, italijanski teniser se potpuno razigrao – prvo odličan drop šot, pa pasing šot bekhendom, a onda i forhend iz defanzive za 0:30. Srećom, trenutno 20. igrač na ATP listi je zaigrao mnogo ofanzivnije, vezao četiri poena i smanjio u drugom setu.

3:6, 0:2 – Marko lagano potvrđuje brejk, gotovo bez otpora protivnika i sada ima već lepu prednost.

3:6, 0:1 – Brejk za Čekinata! Očigledno je da bol koji oseća ne jenjava, a najviše utiče na servis, čija brzina je drastično opala. Dva bekhenda je izbacio u aut, drugi je bio na brejk lopti i Italijan je slabo krenuo i drugi deo igre.

Pauza posle prvog seta potrajala je jer je Đoković zatražio medicinski tajm aut. Očigledno je da postoji problem sa vratom, ali je nastavio sa igrom posle masaže.

3:6 – Čekinato dobio prvi set! Nije to mnogo uticalo na momka iz Palerma – vezao je dva vinera, onda jedan poen izgubio, ali dobio sledeća dva za vođstvo u setovima.

3:5 Pauza između gemova prošla je u raspravi Novaka sa supervizorom, pošto se žalio na sudiju Karlosa Ramosa, koji je brzo tražio da fizioterapeut, koji je masirao Đokovićev vrat, napusti teren. Srpski igrač oseća nelagodnost u tom predelu tela, ali je brzo morao da završi tretman. Ipak, brzo je dobio gem i prebacio pritisak na drugu stranu.

2:5 – Dobio je naš as prvi poen, ali je nastavio sa velikim brojem grešaka i nije bio ni blizu da ugrozi Italijana. On je osvajao poene i došao na korak do prvog seta.

2:4 – Konačno nešto lakši gem za Novaka koji uspeva da odbije nalet rivala i smanji rezultat.

1:4 Ekspresno je Marko dobio tri poena, lošim drop šotovima je uneo neizvesnost u gem, ali je Srbin opet pogrešio i protivnik je materijalizovao stečenu prednost.

1:3 – Brejk za Čekinata! Činilo se da će Novak brzo izjednačiti kada je poveo 40:15, ali je onda napravio nekoliko vezanih grešaka. Među njima je bila i jedna dupla servis greška, pa je posle bekhenda koji je završio u mreži pretrpeo brejk.

1:2 – Italijan je mnogo bolje krenuo – gem sa "nulom" za novo vođstvo.

1:1 – Već u svom prvom gemu srpski igrač se suočavao sa velikim problemima – morao je da spasava dve vezane brejk lopte jer je rival imao 15:40, ali je nekako uspeo i izjednačio. Sudija ga je odmah po okončanju opomenuo da je pravio velike pauze između poena i da bi uskoro mogao da bude sankcionisan, što mu se nije dopalo.

0:1 – Čekinato svojim servisom otvara meč, Đoković je uspeo da osvoji samo jedan poen i Italijan je poveo.