Uzalud LeBronovih 51, Voriorsi poveli sa 1:0 u finalu

N1info 01.06.2018 15:18

Golden Stejt Voriorsi poveli su sa 1:0 u finalnoj seriji NBA poritv Klivlend Kavalirsa, slavivši u prvom duelu pred svojim navijačima rezultatom 124:114.

U super-zanimljivom duelu, jednom od najboljih koje su ova dva tima odigrala u finalima od 2015, igran je produžetak, u kome je raspucani domaćin uspeo da stigne do trijumfa i i prve pobede u ovogodišnjoj borbi za šampionski prsten.

Kavsi će sigurno žaliti zbog propuštene prilike u poslednjih sekundama regularnog toka, kada je Džordž Hil imao priliku da sa slobodnih bacanja donese pobedu svom timu, ali je pogodio samo prvo.

U nastavku, Džej Ar Smit je napravio nezapamćenu glupost, i nakon uhvaćene lopte krenuo je da beži od koša, verovatno zaboravivši da je rezultat nerešen.

LeBron Džejms je postavio lični rekord na plej-of duelima sa 51 poenom, uz osam skokova i isto toliko asistencija. Kevin Lav je za Kavse ubacio 21 poen, uz 14 uhvaćenih lopti.

U pobedničkoj ekipi, najefikasniji je bio Stef Kari sa 29 poena, Kevin Durent je imao 26, Klej Tompson 24, Drejmond Grin je pogodio dve ključne trojke na meču, ostvarivši učinak od 13 poena, 11 skokova, devet asistencija i pet ukradenih lopti.

Prve poene u ovogodišnjem finalu postigao je LeBron Džejms, dok je na drugoj strani Stef Kari počeo meč sa šest uzastopnih poena.

Dobar početak imao je "Kralj", pogodivši sva tri šuta za tri poena. Klej Tompson je privremeno morao da napusti igru, zbog povrede koju je zadobio prilikom pada preko Džej Ara Smita.

U prvoj četvrtini smo videli ravnopravnu borbu, ritam igre koji je odgovarao Kavsima, pa su nakon 12 minuta gosti imali poen prednosti - 30:29.

Klivlend je u nastavku bio još bolji, u jednom trenutku poveo i sa 11 razlike (51:40), ali se na odmor otišlo sa nerešenim rezultatom, nakon što je Stef Kari uz zvuk sirene pogodio trojku za izjednačenje (56:56).

Curry Izvor: Lachlan Cunningham, Getty Images Sport
Voriorsi su u prepoznatljivom ritmu započeli treću četvrtinu, i serijom lakih koševa došli do prednosti od plus sedam (66:59).

Klivlend uzvraća serijom 7:0 i stiže do rezultatskog poravnanja - 68:68. Golden Stejt se ponovo razigrao, i za kratko vreme, pred kraj trećeg perioda još jednom stigao do razlika od sedam poena (82:75).

Sredinom poslednje četvrtine, LeBron Džejms prodorom donosi još jedan preokret gostima koji su poveli 92:91.

Drejmond Grin, svojojm prvom trojkom na meču, a potom i Stef Kari odvode domaći tim do plus šest (100:94).

Na 50 sekundi pre kraja, LeBron pogađa uz faul za vođstvo gostiju - 104:102.

U narednom napadu, sudije su nakon pregledanja snimka odlučile da promene odluku i sviraju faul Džejmsa nad Kevinom Durentom, koji je precizan oba puta sa slobodnog bacanja.

Klivlend odgovara brzim poenima LeBrona, ali je i Golden Stejt imao odgovor, koš Karija uz dosuđen faul za 107:106.

Na pet sekundi pre kraja, Klej Tompson je povukao Džordža Hila sa leđa, Hil je pogodio samo jedno bacanje, Džej Ar Smit je skočio nakon promašaja, ali je usledila sasvim nelogična reakcija igrača Klivlenda koji je pobegao daleko od koša.

Gosti nisu uspeli da pogode šut za pobedu, pa je meč otišao u produžetak.

Golden Stejt je silovito krenuo u dodatna dva minuta, Šon Livingston pogađa za seriju 7:0 i prednost 114:107. Posle tajm-aut, još jedna sjajna akcija Voriorsa i velikih devet poena prednosti. Nakon trojke Grina bila je dvocifrena razlika 119:109.

Nastavila se rafalna paljba aktuelnih šampiona u produžetkum Tompson, je još jednom trojkom definitivno stavio tačku.