Fenerbahče u finalu, Željko ide po 10. titulu

N1 info 18.05.2018 22:08

Košarkaši Fenerbahčea prvi su finalisti Evrolige u sezoni 2017/18. Aktuelni prvak Evrope je u beogradskoj "Štark areni" pobedio Žalgiris sa 76:67 i u nedelju će se za titulu boriti protiv boljeg iz duela CSKA - Real Madrid.

Ekipa trenera Željka Obradovića, koji u srpskoj prestonici juri desetu titulu prvaka Evrope, je kontrolisala rezultat od prvog minuta, ali se odlični litvanski tim nijednog trenutka nije predavao iako nije bio na nivou nekih prethodnih utakmica.

Ključnu ulogu u trijumfu tima iz Istanbula imao je Bobi Diskon koji je u poslednjoj četvrtini inicirao seriju 11:0, a u ovom delu meča postigao je 10 od ukupno 19 poena.

Pored Diksona dvocifreni u pobedničkom timu bili su Luiđi Datome sa 16 i Kostas Slukas sa 1 poena, Bred Vonamejker je dodao 9, a Jan Veseli 8. Nikola Kalinić je upisao 2 poena (1/1 za dva, 0/1 za tri), uz skok i 2 asistencije, dok se Marko Gudurić nije upisao u strelce (0/1 za dva, 0/1 za tri), a imao je asistenciju za 11 minuta.

Fenerbahče će u nedelju pokušati da postane tek treći tim u moderno doba Evrolige koji je odbranio trofej. Ranije su to uspeli Makabi (2004. i 2005) i Olimpijakos (2012. i 2013).

Od 21 čas u drugom polufinalnom duelu sastaju se CSKA i Real iz Madrida.

Tok meča:

Na tribinama je predsednica Litvanije, legendarni Arvidas Sabonis, ali i Nemanja Bjelica, Bogdan Bogdanović, Ekpe Judo...

Fenerbahče je mnogo bolje otvorio meč i u 3. minutu Obradovićev tim vodio je sa 7:1. Navijači turskog tima su u većini u "Štark areni" i napravili su sjajnu atmosferu, ali i pristalica Žalgirisa je sasvim dovoljno.

Amerikanac Kevin Pengos je u 6. minutu postigao prvi koš za litvanski tim iz igre - 7:3.

Posle startnog koša Jasikevičijusova ekipa je uspela da se pribere i dođe na 10:7 (7. minut).

Luiđi Datome je u 10. minutu postigao drugu trojku za Fener za 17:11. Jasikevičijus je reagovao tajm-autom.

Fener posle prve četvrtine fizički izuzetno zahtevnog meča vodi sa 19:13. Najefikasniji u timu iz Istanbula je Bred Vonajmeker sa 6 poena.

Na startu drugog perioda Datome je vezao 5 poena i svom timu doneo najvećih 24:15.

Fener sjajno igra u odbrani, a poenima Jana Veselog na asistenciju Marka Gudurića aktuelni prvak Evrope je u 15. minutu prvi put imao dvocifrenu prednost - 30:20.

Već u sledećem napadu Veseli je poleteo "nebu pod oblake" i dodatno podgrejao atmosferu u dvorani - 32:20.

Ekipa iz Kaunasa je u finišu prvog poluvremena zaigrala nešto bolje, pronašla je rupe u čeličnoj odbrani Fenerbahčea, i poenima Brendona Dejvisa iz odbojke pola minuta pre odlaska na odmor smanjila je na 37:31.

Fenerbahče na poluvremenu vodio sa 39:33 i u većem delu meča bio je bolji rival. Obradovićev tim je ukrao 10 lopti, Žalgiris je izgubio čak 12, a Datome je sa 12 poena najefikasniji igrač u oba tima.

Fener je ubacio tri trojke iz 7 pokušaja, Litvanci nijednu iz dva, a Pengos je sa 8 poena prvi strelac Žalgirisa.

Litvanci su u uvodnim trenucima treće četvrtine došli na samo 4 poena minusa, ali je prvak Evrope odgovorio serijom 11:2 i ponovo otišao na dvocifrenu prednost. Trojku je pogodio Vonamejker, a potom je poentirao i Kalinić za maksimalnih 50:37 u 26. minutu.

U sledećem napadu Edgaras Ulanovas je pogodio prvu trojku za Žalgiris u polufinalnom duelu - 50:40 i najavio seriju svog tima od 11:0.

Trojkom Pengosa Litvanci su 66 sekundi pre kraja ovog dela meča smanjili na 50:48.

Fener u poslednju četvrtinu ulazi sa četiri poena viška - 54:50.

Žalgiris je smanjio na 54:52, ali je Bobi Dikson u 32. minutu oogodio trojku i ponovo probudio navijače Fenera - 59:52, a već u sledećem napadu Amerikanac sa turskim pasošem još jednom je pogodio iza linije 6.75 metara i svom timu obezbedio dvocifrenu prednost - 62:52.

Iskusna ekipa Fenera znalački čuva prednost. Tri  minuta pre kraja prvak Evrope vodi sa 68:61.

Nezaustavljivi Dikson je svojim 19 poenom na nešto više od minut i po pre kraja Feneru doneo ogromnih 71:63.

Dejvis je košem uz dodatno slobodno bacanje 45 sekundi pre kraja smanjio na 71:66, ali je Fener u sledećem napadu lako pronašao rešenje za presing protivnika i Slukas je položio loptu u koš za 73:66.