Kukolj završio godinu kao najbolji na svetu

Politika 18.12.2017 16:02

Na poslednjem Grend slemu u Sankt Peterburgu srpski džudo reprezentativac osvojio peto mesto, ali zadržao primat u kategoriji do 90 kg

Aktuelni evropski džudo šampion Aleksandar Kukolj završio je 2017. godinu kao najbolji na svetu u kategoriji do 90 kg. Na poslednjem ovogodišnjem Grend slemu, koji je proteklog vikenda održan u Sankt Peterburgu, osvojio je peto mesto, ali je zadržao primat i pripala mu je nagrada od 15.000 dolara, koju dodeljuje Svetska džudo federacja.

Naporna sezona ostavila je traga, pa ne čudi što su na poslednjem takmičenju mnogi favoriti, među kojima je bio i naš as, ostali bez medalje. Na početku borbi u kategoriji do 90 kg Kukolj je poražen od Korejca Don Han Gvaka, ali je zahvaljujući činjenici da je njegov rival stigao do finala, stekao šansu da se bori za bronzanu medalju, gde ga je čekao naturalizovani Španac gruzijskog porekla Nikolos Šerazadšvili. Bila je to borba u kojoj je naš takmičar kontrolisao situaciju i na polovini meča stekao minimalnu prednost. Ipak, Šerazadšvili se nije predavao, uspeo je u finišu da preokrene borbu u svoju korist i pobedi Kukolja sa 3:2, u najboljoj borbi dana. Mladi španski reprezentativac je na kraju podigao visoko ruku našem Kukolju, u znak priznanja da je najbolji na svetskoj rang listi. Bronza je pripala i Japancu Nagasavi koji je bio uspešniji od Mađara Tota, koga je ove godine u finalu svetskog prvenstva u Budimpešti savladao naš Nemanja Majdov iz Crvene zvezde, inače, drugi na svetskoj rang listi u 2017. godini.

U velikom finalu, u kategoriji do 90 kg, sastali su se Korejac Gvak i fenomenalni Gruzijac Gvinašvili, koji je demonstrirao vrhunsku tehniku i iponom, matirao rivala.

Naš teškaš Žarko Ćulum je u kategoriji preko 100 kilograma imao dve neprelazne prepreke. Džudista Rakovice se u prvom kolu sastao sa Brazilcem Rafaelom Silvom, a potom u drugom sa Gruzijcem Tušišvilijem. Za mladog takmičara Rakovice radi vreme jer je tek na počeku, nadamo se duge i uspešne karijere. Ukoliko bude nastavio sa ozbiljnim radom, svakako će se za godinu-dve, umešati u borbu za medalju. Gruzijac je u finalu bio bolji od Brazilca Davida Moure i potvrdio da je u ovom trenutku najbolji na svetu.

Masters u Sankt Peterburgu potvrdio je dominaciju Gruzijaca, Japanaca, Rusa, Francuza, Brazilaca i Korejaca. U kategoriji do 81 kilograma kod muškaraca zlato je pripalo Rusu Hasanu Kalmzaevu koji je u finalu bio uspešniji od zemljaka Aslana Lapinadova, dok su bronzane medalje osvojili Holanđanin Frank Devit, inače prvi na rang listi, kao i Rusu Kubecovu. Ukategoriji do 100 kg najuspešniji je bio Gruzijac Lipertijani.

Kod žena najbolja u kategoriji do 70 kg je Brazilka Portela koja je u finalu savladala Barbaru Matić iz Hrvatske. Bronze su pripale Francuskinji Gai i Šveđanki Berholm koja je u borbi za treće mesto savladala Aleksandru Samardžić, reprezentativku Bosne i Hercegovine. Najbolja u kategoriji do 78 kg bila je Holanđanka Verker, a u superteškoj kategoriji preko 78 kilograma borile su se Kubanka Ortiz i Korejka Kim. Zlato je nakon produžetaka pripalo Korejki.

Nova džudo sezona u svetu kreće već 19. januara, kada je u Tunisu na programu prvi masters.

Ostvario dva od tri cilja

Srpski džudo se na velika vrata vraća u svetsku porodicu jednog od najstarijih olimpijskih sportova, zahvaljujući Aleksandru Kukolju, Nemanji Majdovu, Žarku Ćulumu, Milici Nikolić i Jovani Rogić. Posle velikog uspeha, osvojene titule naj džudiste u 2017. godini u kategoriji do 90 kg, Aleksandar Kukolj je specijalno za naš list rekao:

– Ova godina je za mene i na poslovnom i na privatnom planu bila najbolja. Imao sam za cilj da na velikim takmičenjima osvojim medalju i da na kraju godine budem najbolji u svojoj kategoriji. To sam ostvario, ali ostala je gorčina što nisam trijumfovao na mastersu u Sankt Peterburgu. Žao mi je što sam izgubio od Španca, koga sam ove godine čak tri puta pobeđivao. Ova sezona je bila duga i naporna. Bilo je dosta i pritiska, sada idem na kraći odmor pa od januara u nove pohode. Tek ću u 2018. godini biti pravi, obećao je Aleksandar Kukolj.