Partizan stigao Zvezdu, neizvesna borba za titulu

Politika 18.04.2017 22:07

„Crno-beli“ savladali najvećeg rivala sa 3:1 (1:0) u 154. 'večitom' derbiju. – Strelci za pobednički tim Leonardo u 21. i 79. i Tavamba u 68. minutu, utešni pogodak za domaćina dao Boakje u 48. minutu

Fudbaleri Partizana su i drugi put ove sezone pobedili Crvenu zvezdu zbog čega nas u poslednjih šest kola očekuje neizvesna borba za šampionsku titulu. Ekipa iz Humske je golovima dvostrukog strelca Leonarda i Tavambe nastavila niz utakmica bez poraza u Superligi koji sada iznosi 25 i sada je sa „večitim“ rivalom poravnata na prvoj poziciji: Crvena zvezda – Partizan 1:3 (0:1).

„Crno-beli“ su bili bolji i odlučniji rival u većem delu meča, a Filip Manojlović, koji je odbranio nekoliko zicera, zaslužan je što Partizan nije i ubedljivije slavio.

Trener „crveno-belih“ Miodrag Božović nije mogao da računa na najjači sastav pošto su meč zbog povrede propustili Dušan Anđelković i Nemanja Milić. Njihova mesta su zauzeli Mihailo Ristić i Džon Ruiz, dok je Mičel Donald, čiji je nastup bio pod znakom pitanja, zaigrao od početka. Sa druge strane njegov kolega Marko Nikolić, čijem timu je bila neophodna pobeda, počeo je sa dva napadača pošto je pored Uroša Đurđevića u startnu postavu uvrstio i Leandra Tavambu.

Zvezda je zapretila već u drugom minutu kada je Kanga izveo korner sa leve strane, Le Talek je zahvatio loptu glavom, ali je ona završila metar pored desne stative.  Gost je odličnu priliku da povede imao u devetom minutu. Tavamba je „prebacio“ celu protivničku odbranu, dodao loptu do Đurđevića koji se našao u situaciji jedan na jedan sa Manojlovićem. Međutim, Zvezdin golman je odličnom intervencijom sačuvao svoj gol.

Partizanov početni pritisak se isplatio u 21. minutu. Frimpong je faulirao Leonarda na dvadesetak metara od gola, iskosa sa desne strane. Brazilac je uputio snažan i precizan udarac direktno u Manojlovićev gol za vođstvo svog tima od 1:0.

Taj pogodak kao da je malo razmrdao domaće igrače koji su zaigrali ofanzivnije, a pet minuta kasnije mogli su da izjednače. Ristić je poslao loptu u kazneni prostor do Boakjea, koji je uputio udarac glavom sa desetak metara, ali je Kljajić nakon parade uspeo da uhvati loptu.

„Crno-beli“ se nisu zadovoljavali minimalnim vođstvom, a priliku da dupliraju prednost imali su u 28. minutu. Đurđević je prošao po levoj strani, ali je Manojlović uspeo da mu „skrati“ ugao i onemogući ga da uputi opasniji šut.

Plavšić je u 34. minutu poslao loptu u prostor ka Ristiću nakon čega ju je levi bek uputio u peterac. Miletić je u želji da interveniše umalo savladao sopstvenog golmana. Domaćin je zapretio i u 40. minutu nakon prekršaja koji je Everton načinio nad Kangom na 30 metara od gola. Gabonac je dobro šutirao, ali je Kljajić sačuvao svoj gol.

Zvezda je u 48. minutu iskoristila „uspavanost“ protivničke odbrane da nakon kontra napada izjednači. Ruiz, koji je dosta grešio u prvom poluvremenu, prošao je po desnoj strani pored Miletića, uputio loptu u kazneni prostor ka Boakjeu koji je savladao protivničkog golmana. Domaćin je nakon tog pogotka zaigrao malo bolje, preuzeo kontrolu, a novu priliku propustio je Donald u 54. Holanđanin je utrčao u prazan prostor, šutirao, ali je lopta završila u Kljajićevim rukama.

Tavamba je u 66. minutu doveo svoj tim ponovo u vođstvo. Nakon kornera, Manojlović je krenuo napred, a napadač „crno-belih“ se našao ispred njega i sa ivice peterca poslao loptu u mrežu. Golman Zvezde žalio da je pre toga načinjen prekršaj nad njim.

Konačan rezultat je postavio Leonardo, svojim drugim golom na ovom meču. Brazilac je pokrenuo kontru, dodao je loptu Đuričkoviću koji mu ju je perfektno vratio, a Leonardo je iskosa sa pet metara bio precizan.

Stadion: „Rajko Mitić“. Gledalaca: 26.112. Sudija: Danilo Grujić (Niš). Strelci: 0:1 Leonardo (21), 1:1 Boakje (48), 1:2 Tavamba (68), 1:3 Leonardo (79). Žuti kartoni: Donald, Boakje, Le Talek (Crvena zvezda), Leonardo, Everton (Partizan).

CRVENA ZVEZDA: Manojlović 6,5, Petković 6, Frimpong 6,5, Luković 6, Ristić 5,5, Donald 6, Le Talek 5,5, Plavšić 6,5 (od 86. Sikimić), Kanga 7, Ruiz 5,5 (od 75. Srnić), Boakje 7. Trener: Miodrag Božović.

PARTIZAN: Kljajić 7, Vulićević 6,5, Ostojić 7, Milenković 6,5, Miletić 6,5 (od 85. Radin), Everton 8, Jevtović 7, Janković 7 (od 71. Đuričković), Leonardo 8,5, Đurđević 7, Tavamba 8 (od 78. Kosović). Trener: Marko Nikolić.

Slaba poseta, gorele stolice na jugu

Iako je 31. kolo pomereno zbog Vaskrsa, kako bi što više navijača pristustvovalo utakmicama, poseta na 154. „večitom“ derbiju bila je ispod svih očekivanja. Pola sata pre početka meča na stadionu „Rajko Mitić“ bilo je prisutno manje od deset hiljada ljudi iako je ovaj susret mogao da odluči šampiona. Do početka duela između Crvene zvezde i Partizana situacija se malo popravila.

Susret je protekao bez većih incidenata, uz uobičajena prepucavanja navijača oba tima i upotrebu pirotehničkih sredstava. Pristalice „crno-belih“ su na poluvremenu zapalili nekoliko stolica na južnoj tribini.