Senzacija na AO: 117. teniser sveta eliminisao Novaka

Vesti 19.01.2017 09:40

Uzbekistanac Denis Istomin napravio je najveće iznenađenje na Otvorenom prvenstvu Australije, pošto je u drugom kolu, posle gotovo pet sati igre, izbacio prošlogodišnjeg osvajača turnira Novaka Đokovića, rezultatom 3:2 (7:6, 5:7, 2:6, 7:6, 6:4).

Bez dileme najveće iznenađenje na prvom gren slem turniru u sezoni, priredio je Uzbekistanac, koji je posle grčevite borbe savladao Novaka Đokovića.

Nikada se nije desilo u karijeri Novaka Đokovića da ga sa Grend slem turnira izbaci igrač koji nije među 100 najboljih na ATP listi sve do današnjeg dana kada ga je u 2. kolu Australijan opena savladao Denis Istomin sa 3:2, po setovima 7:6(8), 5:7, 2:6, 7:6(5), 6:4, posle četiri sata i 50 minuta igre.

Prvi set je trajao skoro sat i po vremena i ono što nije bilo dobro za Novaka je da ga je izgubio i to posle propuštene set lopte u taj-brejku, Međutim, kada je osvojio naredna dva seta činilo se da sve teče po planu i da Istomin neće imati snage da se vrati u meč.

Ni veliki broj Novakovih neiznuđenih grešaka (ukupno 72) nisu nagoveštavale da bi Đoković mogao da pretrpi poraz, ali ono što je brinulo je njegova preterana nervoza što se videlo u nekoliko navrata kada se raspravljao sa sudijom Marijanom Alves.

Ono što je takođe brinulo je da je Istomin nastavio da servira u istom ritmu, i forhendima da osvja poene (ukupno 63 vinera). Brejk u ranoj fazi četvrtog seta omogućio je Uzbekistancu da dođe do taj-brejka, pošto mu je Đoković uzvratio sredinom seta, a u 13. gemu ista slika kao u prvom setu.

Malo ko je očekivao da će veliki šampion Novak Đoković, koji u svojim rukama ima desetine dobijenih mečeva u petom setu, praktično biti bez šanse da u odlučujućim momentima uradi bllo šta. Nije uspeo srpski teniser da dođe ni do prilike za brejk u petom setu, a jedna od dve koju je iskoristio IStomin bila mu je dovoljna za najveći uspeh u karijeri.

Đokoviću se nije desilo još od 2008. godine da bude eliminisan u tako ranoj fazi nekog Grend slema. Ujedno, Novak je izgubio veliki broj poena pošto je u Melburnu branio titulu, a kako nije uspeo da je odbrani Endi Marej će povećati bodovnu razliku na ATP listi bez obzira šta uradi u Australiji.