ABA: Partizan pobedio Metalac, trijumf Cedevite

RTV 13.12.2015 22:37

Košarkaši Partizana pobedili su večeras u Beogradu Metalac sa 81:70 (27:22, 20:21, 11:11, 23:16), 14. kolu Jadranske lige, i tako prvi put u zezoni zabeležili dva vezana trijumfa.

Partizanu je ovo bila šesta pobeda u sezoni i sada se nalazi na deobi sedmog i osmog mesta sa Krkom. Metalac je ostao na pet pobeda.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Petar Aranitović sa 17 poena, dok je Džamar Vilson završio utakmicu sa 15 poena i pet asistencija.

Nikola Jevtović postigao je 14 poena za Metalac.

U ekipu Partizana vratio se i Edo Murić, posle skoro osam meseci pauze zbog povrede. On se našao u prvoj petorci, ali se Metalac bolje snašao, pošto je vodio 5:0 i 13:7. Valjevci su na početku prve četvrtine vrlo lako davali koševe i koristili rupe u odbrani crno-belih.

Domaći košarkaši preokrenuli su situaciju kada je kapiten Partizana Vanja Marinković pogodio dve uzastopne trojke i prvi put poveo na utakmici, 18:17. Nakon još nekoliko razmenjenih poena, crno-beli su zadržali vođstvo i na prvi mali odmor otišli sa pet poena prednosti, 27:22.

Partizan je uspevao da održi to vođstvo, koristeći slabiji šut Metalca, koji je u nekoliko navrata mogao da dođe do izjednačenja, ali je u prvih 20 minuta promašio pet penala.

Crno-beli su čuvali prednost i u drugom poluvremenu, a Valjevci su u nekoliko navrata uspevali da priđu na dva poena zaostatka, ali ne i bliže od toga.

Crno-beli su izdržali nalet Metalca i u poslednjih 10 minuta ušli sa četiri poena prednosti, 58:54, ali su posle toga napravili seriju od 13:3 i došli do vođstva 71:57 na pola deonice i tada su praktično rešili meč.

Božić: Teška utakmica, važna pobeda, kao i svaka naredna

Trener Partizana Petar Božić rekao je danas da su njegovi košarkaši ostvarili večeras jako važnu pobedu protiv Metalca i istakao da će svaki sledeći trijumf u Jadranskoj ligi biti isto tako važan."Jako teška utakmica, jako važna pobeda za nas, kao i svaka ubuduće.

Jako je teško igrati kada je pozicija na tabeli takva kakva jeste, ali sami smo krivi zbog toga. Trudimo se da treningom poboljšamo stvari koje nisu funkcionisale u prvom delu sezone", rekao je Božić novinarima posle utakmice.

"Pritisak je dosta veliki i utiče na igru. Zato smo poslednje dve utakmice počeli dosta loše, ali smo tokom meča sticali samopouzdanje, prvenstveno i prevashodno odbranom. Zadovoljan sam što smo na kraju pobedili. Čestitam igračima na drugom poluvremenu", rekao je Božić.

Trener Metalca Vladimir Đokić ocenio je da je Partizan zasluženo pobedio, kao i da je njegovu ekipu skupo koštao nedostatak pravog plejmejkera.

"Zaslužena pobeda Partizana. Atmosfera je bila dobra, hvala publici na aplauzu. Bili su šesti igrač u utakmici koja je odlučivala ko ostaje u borbi za opstanak, ko ide u gornji deo tabele. Partizan je bio bolji, zasluženo je pobedio, i verujem da će stići do plej-ofa", rekao je Đokić.

"U problemima smo sa plejmejkerom. Mi rotiramo tu igrače i planiramo koga ćemo na toj poziciji, ali i tako imamo rezultat i priključak, što traje 35-36 minuta, ali su na kraju potrebni iskustvo, znanje i rutina, što nismo imali i na kraju je došao zasluženi poraz", rekao je Đokić.

Pobede Cedevite i Cibone

Košarkaši Cedevite pobedili su danas u gostima posle produžetaka Igokeu sa 91:86, dok je Cibona u Zagrebu u hrvatskom okršaju savladala Zadar sa 74:65 u utakmicama 14. kola regionalne Jadranske lige.

Cedevita je nastavila sa serijom pobeda u regionalnom takmičenju i tako zadražala korak sa vodećom podgoričkom Budućnosti.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Miro Bilan sa 24 poena, a pored toga imao je i 11 skokova, dok je Džejkob Pulen postigao 17.

U ekipi Igokee istakao se Ivan Radenović sa 23 poena i po pet asistencija i uhvaćenih lopti, dok je Aleksandar Ćapin dodao 10.

Cibona je protiv Zadra uspela da prekine niz od pet uzastopnih poraza. Ekipu Slavena Rimca je do trijumfa predvodio Marko Jagodić-Kudridža sa "dabl-dabl" učinkom od 14 poena i 11 skokova, dok je Andrija Žižić postigao 15.

U ekipi Zadra istakao se Ante Delaš sa 13 poena, šest asistencija i četiri skoka, a Glen Kouzi dodao je 11.

Cibona zauzima 10. mesto sa pet pobeda i devet poraza, dok je Zadar šesti sa po sedam trijumfa i poraza.