ABA liga: Cedevita nanela prvi poraz Zvezdi

Novosti 11.10.2015 23:18

Srpski i regionalni šampion doživeo je prvi poraz u novoj sezoni, pošto je u Zagrebu poražen od hrvatskog prvaka sa 74:72

POSLE evroligaškog derbija u 5. kolu ABA lige više nema neporaženih timova. U neizvesnoj završnici duela prošlosezonskih finalista plej-ofa u Zagrebu, Cedevita je oslabljenoj Crvenoj zvezdi nanela prvi poraz u regionalnom takmičenju – 74:72.

Efekti odbrane evroligaškog kvaliteta, koja je skoro pet minuta držala domaćina na nuli, bili su jedva vidljivi na semaforu. Da su crveno-beli imali koju izgubljenu loptu manje, ili da je Tompson završio uspešno bilo koje polaganje, rezultat bi bio ubedljiviji na isteku 10. minuta, kada je treneru Radonjiću zbog blagog prigovora oštro dosuđena tehnička greška. U istu priču mogu se smestiti i brojni ofanzivni skokovi našeg tima, iz kojih je proisteklo premalo poena.

Da je Zvezda u prvoj četvrtini imala napad iz druge, u kojoj je do reči došao kapiten Mitrović, uz svestranu podršku Jovića, Cedevita bi u ranoj fazi utakmice morala da juri značajnu prednost rivala. Ili, da je u drugom periodu imala odbranu iz prvog, situacija bi bila istovetna. Ovako, Zagrepčani su održavali u životu neizvesnost i sve češće preuzimali rezultatsku prednost.

Ni u trećoj četvrtini nisu se preklopili napad i odbrana, ali je napokon proradio šut Tompsona, koji je trojkama sačuvao svoju ekipu od ozbiljne pretnje da u poslednjih deset minuta traži preokret. Na isti način odgovorila je Cedevita i primorala trenera Radonjića da tajm-autom pokuša da zaustavi kotrljanje nizbrdo. Kamen pod točkove podglavili su Simonović i Mekel, koji je za nekoliko minuta prešao put od junaka do tragičara.

Pri vođstvu Cedevite 73:72, Izraelac se zaleteo i pokušao “rolingom” da izvuče koš ili faul, ali je po novim pravilima izvukao samo korake. Dve sekunde pre kraja, Babić je namerno promašio drugo slobodno bacanje, Mekel izveo neuspešni šut iskupljenja sa pola terena, a stručni štab Zvezde uzalud nastojao da ubedi sudije da lopta nije dotakla obruč u planiranom promašaju sa linije penala, te da je vreme trebalo da bude zaustavljeno.

Vreme ide dalje, a našem i ABA šampionu u četvrtak donosi evroligašku premijeru sa Strazburom u “Areni”...