Olimpijakos i Real u borbi za tron

RTS 16.05.2015 12:27

U finalu ovogodišnje Evrolige sastaće se Olimpijakos i Real. U polufinalnim duelima u Madridu prvo je Olimpijakos savladao CSKA iz Moskve sa 70:68. U drugom polufinalu Real je nadigrao Fenerbahče 96:87. Finale je na programu u nedelju od 20 časova, pre toga biće odigran meč za treće mesto od 17 sati.

Košarkaši atinskog Olimpijakosa plasirali su se u finale završnog turnira Evrolige savladavši večeras u prvoj polufinalnoj utakmici ekipu moskovskog CSKA sa 70:68 (17:20, 18:16, 12:15, 23:17).Grčki tim napravio je spektakularan preokret u završnici dramatičnog susreta, a junak je bio iskusni Vasilis Spanulis, koji je postigao 11 poena u poslednjih pet minuta, uključujući neverovatnu trojku devet sekundi pre zvuka sirene kojom je, praktično, i rešen pobednik.

Odlučujuća trojka Spanulisa

Favorizovani Moskovljani bili su bolji i sigurniji u većem delu utakmice, imali su i vođstvo od 11 poena (61:52), ali su u završnici neshvatljivo pali u igri.

Tome je značajno doprinelo i nešto slabije izdanje glavne uzdanice, srpskog plejmejkera Miloša Teodosića, koji nije imao svoje veče. Za 23 minuta provedenih na parketu ubacio je osam poena, uz pet asistencija.

Olimpijakos je na majstorski način iskoristio sve greške protivnika i potpuno zasluženo izborio treće finale fajnal-fora u poslednje četiri godine. Uz Spanulisa, grčki klub do trijumfa su predvodili Printezis sa 14 i Slukas sa 10 poena, dok su u ekipi CSKA najefikasniji bili De Kolo sa 18 i Kaun sa 11.

Košarkaši Real Madrida plasirali su se u finale završnog turnira Evrolige, čiji su domaćini, savladavši večeras u drugoj polufinalnoj utakmici ekipu Fenerbahčea iz Istanbula sa 96:87 (20:21, 35:14, 21:24, 20:28). Real je izborio deveto finale elitnog takmičenja, a boriće se za devetu titulu kontinentalnog šampiona, prvu od 1995. godine.

Posle izjednačene prve četvrtine, koju je ekipa Željka Obradovića dobila sa poenom razlike, Real je u drugoj zaigrao fantastično i već tada prelomio utakmicu. Domaći košarkaši potpuno su dominirali u tom delu meča u ubacili čak 35 poena, uz šest uzastopnih trojki, od čega je Rivers pogodio četiri.

Ekipa Fenerbahčea bila je nemoćna da zaustavi raspoloženog protivnika, koji je na odmor otišao sa 20 razlike (55:35), a početkom treće deonice prednost Reala narasla je na plus 27 (64:37).

Tek tada je turski klub zaigrao angažovanije, međutim, bilo je jasno da nema ni snagu ni kvalitet da ugrozi sigurnu pobedu domaćina i u završnici uspeo je samo da ublaži zasluženi poraz.

Real su do trijumfa predvodili Rivers sa 17, Rodrigez sa 13 i Fernandez, Noćioni i Ljulj sa po 12 poena, dok su u ekipi Fenerbahčea najefikasniji bili Gaudlok sa 26 i Veseli sa 20, dok su srpski reprezentativci Bogdan Bogdanović i Nemanja Bjelica ubacili 12, odnosno 11 poena.