Рокови за искључивање
Шта се дешава уколико потрошач нема довољно новца да плати рачун и закасни са уплатом? Који су рокови за искључивање корисника, али и колико пута се нередовни платиша опомене и да ли се поновно укључење наплаћује и колико, питали смо оператере фиксне и мобилне телефоније, кабловске и интернет дистрибутере и јавна предузећа која пружају комуналне и друге услуге.
Фиксна телефонија
ТЕЛЕКОМ:
Корисници „Телекома Србија” углавном редовно измирују рачуне за пружене
телекомуникационе услуге, а наплативост свих рачуна у просеку је око 95
одсто. У случајевима када корисник ипак не измири своја дуговања за
фиксни телефон на време, у следећем рачуну добија опомену да није платио
рачун. Привремено искључење фиксне телефонске линије у одлазном
саобраћају спроводи се када корисник има неизмирена дуговања за
остварени телефонски саобраћај закључно са претпоследњим рачуном.
Корисник тако има до 60 дана на располагању да плати месечни рачун за
остварени телефонски саобраћај. Уз рачун за одређени месец доставља се у
одговарајућом року и опомена пред искључење за дуг, како би корисници
могли да га измире и избегну искључење.
Мобилна телефонија
МТС:
Кориснику постпејд тарифа у мобилној телефонији, ако не искористи све
могућности да месечни рачун плати у року који је назначен на рачуну,
биће привремено онемогућени одлазни позиви. У складу са процедуром,
након истека рока за плаћање рачуна, МТС постпејд кориснике у наредних
три до шест дана подсети СМС-ом да нису платили рачун. Корисник потом
има још 10 дана да плати рачун, дакле најмање 15 дана од истека рока за
плаћање, после чега више неће моћи да позива друге кориснике. У наредних
30 дана корисник ће моћи само да прихвата позиве. У случају да ни у том
периоду не измири месечни рачун, корисник неће моћи да прихвати ни да
упућује позиве. Уговор о пружању телекомуникационих услуга раскида се
после додатних 30 дана, колико корисник има на располагању да плати
месечни рачун. По уплати свих неизмирених дуговања корисника, кориснику
ће поново бити укључена телефонска линија.
ВИП: Рокови обуставе мобилног саобраћаја услед неплаћених рачуна зависе од корисникове историје плаћања, односно од тога колико је корисник редован платиша. Исте принципе користимо и кад су у питању корисници интернета. Период толеранције кашњења у измирењу дуговања дужи је уколико корисник своје рачуне измирује на време, па му се изузетно деси да закасни. Када је у питању национални саобраћај, корисницима се обуставља само одлазни саобраћај и они имају могућност да примају позиве и поруке.
Пре обуставе одлазног саобраћаја, корисник је обавештен у више наврата СМС-ом, говорним аутоматом или позивом од стране агената за наплату да треба да измири своје обавезе са јасно дефинисаним роком за уплату. Тек уколико корисник не измири своје обавезе и после ових обавештења, прибегавамо искључењу одлазног саобраћаја. Услуга поновног укључивања наплаћује се 177 динара.
ТЕЛЕНОР: Корисници који не плате један рачун добијају забрану одлазног позива у трајању од 60 дана. Не укидамо долазни саобраћај. Након 60 дана од увођења забране одлазног саобраћаја број ће бити деактивиран уколико се дуговање не измири. Интернет кориснике суспендујемо после првог неплаћеног рачуна и немају могућност коришћења интернета, као ни могућност примања и слања СМС-а или примања говорних позива (код оних корисника који активирају говорни саобраћај на тој СИМ картици). Кориснике подсећамо да плате рачун за претходни месец СМС-ом, и то први пут око 22. у месецу за претходни рачун, други око 27, трећи пут око трећег, пред искључења. На пример, ако корисник није платио рачун за месец април, први СМС долази око 22. маја. Услуга укључења након искључења се наплаћује 150 динара.
Кабловска телевизија и интернет
СББ:
После два месеца неплаћања рачуна искључујемо услугу кабловске
телевизије. Уколико се појави увећан дуг појединих корисника, трудимо се
да изађемо у сусрет и омогућимо плаћање у више рата. После истека
валуте плаћања рачуна искључујемо интернет.
Сваки рачун који се шаље садржи укупно дуговање из претходног периода и представља у исто време опомену. Пре искључивања, оператери позивају кориснике и опомињу још једном на неплаћене рачуне. Не наплаћује се услуга поновног укључивања.
ЕУНЕТ: Услуга се обуставља после неплаћена два рачуна, с тим што се за почетак кориснику смањи брзина када му је омогућено да користи имејл и кориснички портал. На овај начин му омогућавамо додатних седам дана за измирење обавеза. Након истека ових седам дана, налог се суспендује у потпуности, односно корисник нема могућност коришћења интернета, а обавештење добија СМС-ом. Корисник добија подсетник имејлом, два подсетника и СМС када је услуга суспендована. Услуга поновног укључивања наплаћује се 90 динара плус ПДВ.
Вода
БЕОГРАДСКИ ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА:
Корисницима наших услуга који су нередовне платише шаљемо опомене за
измирење дуговања. Опомене се шаљу периодично, у серијама, у зависности
од висине дуга, као на пример:
– дужници до 20.000 динара;
– дужници од 20.000 до 50.000 динара...
Потрошаче који не измире дуговања након добијене опомене искључујемо из система водоснабдевања и утужујемо пре истека рока застарелости потраживања. Услуге скидања и обнове споја фактуришу се према важећем ценовнику ЈКП БВК и цене се крећу у распону од 9.000 до 50.000 динара у зависности од локације, промера цеви и места прикључења, односно тога да ли је доводна или улична цев.
Грејање
БЕОГРАДСКЕ ЕЛЕКТРАНЕ: Предузеће ЈКП „Инфостан” надлежно је за наплату услуге даљинског грејања за стамбени простор. Грађани дуговања за стамбени простор измирују у договору са ЈП „Инфостан” и „Београдске електране” не утичу на начин отплате тог дуга. Корисници пословног простора, којима предузеће фактурише рачуне за грејање са „Београдским електранама” могу да склопе протокол о отплати дуга. Протокол подразумева измирење 30 одсто насталог дуговања одмах, док се остатак дуга отплаћује на више месечних рата. Што се тиче искључења са система даљинског грејања корисника због неплаћања обавеза за испоручену топлотну енергију, „Београдске електране” спроводе континуирани процес искључења дужника. Најпре се испорука топлотне енергије обуставља корисницима који ни на један начин нису показали интересовање за измирење дуга, а дужи период не плаћају услугу даљинског грејања. Са система даљинског грејања најчешће се искључују дужници из категорије правних лица због тога што је тим корисницима технички изводљивије прекинути испоруку топлотне енергије. Те неплатише се и утужују.
Према дужницима из категорије физичка лица код којих није технички изводљиво искључење са система даљинског грејања, Јавно комунално предузеће „Инфостан”, које врши наплату од ове категорије корисника, спроводи процес утужења и принудне наплате. „Београдске електране” велике дужнике, после утужења и предузимања свих расположивих мера за наплату дуговања, уколико постоје технички услови, искључују са система даљинског грејања. Услуга поновног прикључења се наплаћује.
Струја
ЕДБ:
Испоруку електричне енергије обустављамо после два и више неплаћених
рачуна. Пре него што корисника искључимо више пута га опоменемо, а сваки
рачун је и рачун опомене. То значи да корисник добије и обавештење о
висини дуга и опомену, после тога последњу опомену, а тек онда га
искључујемо. Услуга поновног укључивања корисника се наплаћује 750
динара.



