Албански мафијаши добили српске пасоше
Истрага Еулекса
- Постоји довољно доказа да се на Косову крију одбегли злочинци, ратни профитери и људи који предводе међународне криминалне групе – тврде у Еулексу, износећи сумњу да су преко косовског подручја даље у Албанију пребегле убице петорице Македонаца.
Према подацима МУП-а Србије, који су достављени Еулекс полицији, криминални кланови из централне Србије су повезани са „колегама“ из Приштине и једни другима служе као „сигурне куће“. Једни другим обезбеђују лична документа, помоћу којих се несметано крећу по „забрањеним подручјима“. У последњих годину дана криминалци из Медвеђе, Прешева и Бујановца омогућили су Албанцима са потерница добијање српске документације. Наиме, довољно је да криминалац који се налази у неком скровишту у било којој западној земљи затражи азил и достави (фалсификовани) извод из књиге рођених, или извод из књиге држављана на ново, измишљено име, и уз ту документацију приложи потврду да је рођен на подручју Медвеђе, Прешева или Бујановца.
- Потврда се, уз провизију од 5.000 до 10.000 евра, издаје на основу наводне службене евиденције, која се води у здравственим установама у тим општинама – кажу у МУП-у Србије, наводећи да је евидентирано више десетина фиктивних потврда које потичу из Медвеђе, стотинак из Бујановца и око 1.500 из Прешева.
- Одговорни издају потврде да је извесна особа рођена у кући, а не у болници. Та потврда је довољна да криминално лице добије нови идентитет и затури трагове претходног идентитета – каже наш извор, наводећи да су у бизнис замене идентитета умешани општински функционери и они који дуже печате у здравственим установама.
Провера сумњивих
- У току је праћење сумњивих и провера више стотина фиктивних потврда. Стоји сумња да је више људи са централне потернице МУП-а Србије променило идентитет и да се слободно крећу, не само по Србији, већ и по Европи, иако се налазе на списковима ратних злочинаца и списковима припадника организованих међународних криминалних кланова – тврди извор „Правде“, наводећи да су одељења МУП-а у Лесковцу и Врању затрпана захтевима Албанаца који траже биометријску личну карту и пасош на основу потврда да су рођени у кући и да нису уписани у матичне књиге, или су исте, наводно, спаљене и уништене.
Заокруживање територије
- Уз замену идентитета, стратегија Албанаца је да прошире утицај и на југ Србије, заокруживањем територије општинама Медвеђа, дела општина Лебана и Врања, Бујановцем и Прешевом. Убрзо ће изнети статистичке податке о броју становника, којима је ускраћено право на двојно држављанство – кажу у МУП-у, позивајући се на обрађене податке са терена, који се заснивају на повећаном интересовању Албанаца за добијање потврде о рођењу у кући.



