Srbi u Evropi: Petorica strelci, Stanković obeležio derbi Italije

Blic 24.11.2008 21:58

Srpski fudbal je imao odličnu nedelju. Osim fantastičnog trijumfa nad Bugarskom (6:1) u prijateljskoj utakmici reprezentacija i oproštaju Save Miloševića, naši igrači su "pokupili" još nekoliko naslova u vrhu sportske štampe.

Dejan Stanković je bio najbolji akter velikog derbija između Intera i Juventusa (1:0), Gojko Kačar je pružio novu odličnu partiju u dresu Herte i to uz gol, Branislav Ivanović je definitivno postao standardan prvotimac velikog Čelsija, Milan Jovanović je ponovo zatresao mrežu, a Danko Lazović se posle tekstova o velikom sukobu sa trenerom PSV Ajndhovena i novčane kazne upisao i u rubriku "strelci" na utakmici sa Heraklesom. Gol je ovog vikenda postigao i pomalo zaboravljeni Zvonimir Vukić, a legenda Olimpijakosa je ulepšala prvu pravu ubedljivu predstavu tima iz Pireja posle tri kola fantastičnim volej udarcem levicom za prvi gol u trijumfu nad Iraklisom...

Velika četvorka u Premijer ligi ovog vikenda nije imala uspeha, Arsenal je ubedljivo izgubio od Mančester sitija, dok su Junajted, Čelsi i Liverpul osvojili samo po bod i to bez postignutog gola. "Đavoli" su odigrali 0:0 sa Aston Vilom, a Nemanja Vidić je odigrao odličnih 90 minuta. Slično je bilo i sa Banetom Ivanovićem, koji je očigledno definitivno zadobio poverenje Felipea Skolarija. Nedavno najtraženiji defanzivac Evrope bio je treći put starter, a svih 90 minuta na Stemfordu je bio jedan od najboljih članova čvrste odbrane, koja je bez greške odradila svoj posao na utakmici sa Njukaslom – 0:0.

Za razliku od Engleske, gde su naši igrači odradili punu minutažu, u Španiji na teren nije izlazio ni jedan od trojice igrača iz Srbije. Ivica Dragutinović se tek oporavio od povrede, pa je derbi meč sa Valensijom odgledao sa klupe, a ista uloga, iznenađujuće, pripala je i Nikoli Žigiću. Fudbaler, koji u poslednje vreme dobija šansu u finišima utakmica posrnulog Espanjola, ovog puta nije igrao. Milan Smiljanić je bio rezerva u novom porazu tima sa Monžuika, ovog puta od Rasinga rezultatom 3:0.

Na minimalnu minutažu naših u Primeri smo navikli u proteklim nedeljama, ali odavno nismo videli Duška Tošića u ulozi startera na mečevima Verdera. Povratak reprezentativca Srbije u redove tima iz Bremena nije mnogo pomogao ekipi, jer je Hamburger u jedinoj nedeljnoj utakmici Bundeslige slavio sa zasluženih 2:1 i to jednim od najlepših golova ove nedelje – "bombom" Ivice Olića.
Dan ranije naši igrači su zaradili mnogo bolje ocene. Svakako najbolja pripada Gojku Kačaru, koji je odigrao još jedan dobar meč za Hertu, a ovaj put je to krunisao i golom. U 33. minutu je iskoristio korner Voronjina za 2:0 u 33. minutu protiv Bohuma, a posle četvrtog ligaškog gola Gojko je zaradio drugo mesto na listi strelaca u berlinskoj ekipi. Gosti iz Berlina su svoj posao završili šest minuta kasnije kada je Sisero postigao i treći gol za Hertu. Do kraja meča, na kom je od 82. minuta igrao i Marko Pantelić, domaćin je uspeo samo da ublaži poraz na konačnih 3:2.
Standardno dobar je bio i Neven Subotić, koji je u minimalcu Borusije protiv Karlsruea odigrao svih 90 minuta, a uz uobičajeno nepogrešivu partiju u zadnjoj liniji nekoliko puta pripretio posle prekida. Na desnom beku nije bilo mesta za Antonija Rukavinu, ovog puta čak ni kao rezervne opcije.
Korak bliže terenu, na klupi, bio je Mladen Krstajić u ubedljivoj partiji Šalkea protiv druge Borusije iz Menhengladbaha (3:1), dok su sve raspoloženijem Bajernu pokušali da zasmetaju Ivica Ilijev i Branko Jelić. Kotbus je poražen sa 4:1 u Minhenu, Ilijev je igrao do 74. minuta, Jelić od 58. minuta, a Dušan Vasiljević je presedeo meč na klupi.

U Italiji niko od naših igrača nije zatresao mrežu, ali je zato kapiten "orlova" Dejan Stanković zaslužio epitet najboljeg igrača u derbiju Italije, koji je nazvan i "utakmicom sezone". Inter je, ispostaviće se, minimalnim trijumfom nad Juventusom uvećao vođstvo za najbližim pratiocima, a Stanković je upisao jednu od svojih najboljih partija u protekle dve godine. To su videli i navijači koji su ga pozdravili gromoglasnim aplauzom po izlasku sa terena u 85. minutu. Tifozi Intera, koji mu prošle sezone nikako nisu bili naklonjeni u glasanju na klupskom sajtu, popularnom Dekiju su dodelili prosečnu ocenu 8,27, a za četvrtinu boda mu je pobegao samo Samjuel. Poređenja radi, strelac jedinog gola Muntari je dobio ocenu 7,67.
U meču sa mnogo manje tenzije i mnogo više golova susreli su se Zdravko Kuzmanović i Aleksandar Luković. Fiorentina je slavila sa 4:2 – Luković je odigrao svih 90 za "crno-bele", dok je Kuzmanović ušao već u 30. minutu zbog povrede Donadela.
Minute je upisao i Aleksandar Kolarov, čijih se 90 minuta potpuno uklopilo u ovosezonsko raspoloženje Lacija – "toplo hladno". "Nebeskoplavi" su u 80. minutu preko Daboa osvojili bod protiv Đenove u Rimu. Na drugoj strani ni na klupi nije bilo Boška Jankovića, dok je Đorđe Rakić barem u trenerci gledao ubedljiv trijumf Ređine nad Atalantom – 3:1. Dušan Basta definitivno nije impresionirao upravu Lećea, pa ni ovog puta nije bio u kombinaciji za meč sa preporođenom Romom (0:3), a po svemu sudeći, bivši igrač Crvene zvezde će od januara prinudno promeniti sredinu. Kao moguće opcije spominju se povratak na Marakanu, Karlsrue, kao i Panatinaikos.

Ukoliko Basta pređe u Grčku, kolonija srpskih fudbalera će dobiti na brojnosti, a za kvalitet se ove nedelje, po običaju, pobrinuo veteran Predrag Đorđević. Fudbaler Olimpijakosa je u 34. minutu načeo mrežu nemoćnog Iraklisa u gostima (3:0) prelepim golom levicom iz voleja sa desetak metara iskosa. Doduše, kapitenov pogodak je u 81. minutu dobio konkurenciju u fantastičnoj "bombi" Cearensea. Đorđević je odigrao svih 90 minuta, dok je Darko Kovačević ušao na teren 13 minuta pre kraja. Trijumf je upisao i PAOK, nad Larisom (1:0), a Vlada Ivić je odigrao solidan meč.

Strelac je bio i Danko Lazović, koji je posle maksimalne novčane kazne zbog otvorenog sukoba sa Hubom Stivensom nastavio svoju borbu na "fudbalskiji" način. PSV je demolirao Herakles, a Lazovićev gol u 32. minutu bio je treći od ukupno četiri na utakmici. Napadač Srbije je svoju kaznu zaradio prošle nedelje protiv Ajaksa, koji nije nastavio u istom ritmu, već je zasluženo poražen i derbiju od AZ Alkmara rezultatom 2:0, čime je izgubio i čelnu poziciju. Rekonvalescent Miralem Sulejmani je igrao nešto više od sat vremena, a potvrdila su se njegova predviđanja da će AZ biti glavni konkurent "kopljanicima" za šampionsku titulu . Sličnu sudbinu doživeo je i Groningen, koji posle poraza od 3:0 protiv Viljema II zaostaje tri boda za liderima. Kapiten Goran Lovre je odigrao svih 90 minuta.
Ovog vikenda veoma ubedljiv je bio Tvente, koji je potpuno demolirao bivši Sulejmanijev klub Herenven – 6:0, a član besposlene odbrane nije bio Slobodan Rajković, koji je nedavno oslobođen zabrane nastupa za klub.

U Francuskoj što se naših igrača nije bilo većih iznenađenja. Milan Biševac je, ovog puta uz žuti karton, potvrdio standardnu poziciju u zadnjoj linij Valensijena, a njegov klub je potvrdio da ove godine nema šta da traži u Ligi 1 – već 12. kolo za redom ne zna za pobedu. Doduše, ovog puta je na svom terenu uspeo da osvoji bod protiv Sošoa (2:2) i tako zbog bolje gol razlike ostavi "fenjer" u rukama igrača Sent Etjena. Svojih uobičajenih 90 ovog vikenda u remiju bez golova Grenobla sa Le Avrom nije imao prilike da upiše Milivoje Vitakić zbog parnih žutih kartona. U timu koji ima najujednačeniji skor u takmičenju (5-5-5) nije bilo Miloša Dimitrijevića, koji je prošle nedelje odradio svoju suspenziju.
U zoni ispadanja od juče je i Nant, koji je minimalcem poražen od Nansija na svom terenu, a na toj utakmici je Babović igrao poslednjih pet minuta, dok je Đorđević presedeo na klupi. Ako ništa od gore navedenog nije iznenađenje, kao ni novo odsustvo Mateje Kežmana sa terena, svakako je bitan podatak da je PSŽ uspeo da pobedi Lion posle dugo vremena, i od ekipe koja se prošle godine borila za opstanak postane solidan tim na petoj poziciji uz tri vezana trijumfa.

Golovi Milana Jovanovića se odavno ne svrstavaju u iznenađenja, a popularni "Lane" nije izneverio ni ove nedelje. Osim fantastične partije na prijateljskom meču Srbije sa Bugarskom, postigao je i treći gol u rutinskoj pobedi Standarda nad Muskronom u 73. minutu, 180 sekundi pre nego što je svoje mesto prepustio Karseli. Jovanoviću je ovo četvrti gol u sezoni i drugi je strelac ekipe iza raspucalog partnera iz napada Mbokanija (9). Briž je nešto teže završio posao protiv Bergena (2:1) i održao minimalnu prednost nad narednim rivalom Partizana u Ligi UEFA. Dušan Đokić je igrao do 76. minuta. U trci je ostao i Anderleht posle 2:0 sa Vesterlom. Najpopularniji belgijski klub igrao je bez Nemanje Rnića, koji je presedeo na klupi. Na sredini tabele nalazi se Gent posle poraza od Genka kod kuće rezultatom 3:2. Jorgačević i Marić su odigrali svih 90 minuta, dok je u 55. minutu zamenjen Mutavdžić.
Promena na tabeli u Švajcarskoj nije bilo, jer je ovaj vikend bio rezervisan za nacionalni Kup, u kome je Bazel očekivano savladao Tun sa 4:0. Ivan Ergić je odigrao ceo meč, dok Marka Perovića nije bilo u ekipi. U Austriji je posle niza odličnih utakmica Salcburg ubedljivo poražen od Kapfenberga (5:2), što ih nije koštalo prvog mesta. Na terenu nije bilo Dudića i Ilića. Isto je bilo i sa Turskom, gde se posle odlaska naših igrača iz Kodžaelija, čeka povratak na teren povređenog igrača Konjaspora Miloša Mihajlova.